A debreceni mentőállomáson kétszázhuszan dolgoznak azon, hogy perceken belül segítséget kapjunk, ha baj van.
Hatalmas mentőállomás, hatalmas szívvel – így nyilatkozott a debreceniről Ménes Dávid, az Országos Mentőszolgálat regionális kommunikációs munkatársa a haon podcastban. A tavaly ötvenedik születésnapját ünneplő állomás hazánkban az egyik legnagyobb; 16 futó kocsival, egy tömeges baleseti egységgel rendelkezik. Az adminisztrációs, a javítóműhely, a vonuló állomány és a mentésirányítás feladatait végzőket is beleszámítva több mint 220 fő szolgál a külsővásártéri bázison. Pontosabban innen indulnak el a bajtársak, de hogy hol lesz szükség a segítségükre az átvett műszak és adminisztráció után, teljesen kiszámíthatatlan.
Lehet, hogy reggel a villamos alól kell valakit menteni, délután az árokparton, este pedig egy 900 grammos koraszülött csecsemőnél és az édesanyjánál kell életmentő beavatkozásokat végezni – mondta Ménes Dávid, hozzátette, olykor mostoha körülmények között, az agresszív viselkedést is kezelve kell teljesíteniük.
Ő maga is 17 éve mentőzik, büszkén beszélt debreceni Életmentő Pontokról. Mint mondta, Dr. Csató Gábor főigazgató bajtárs 2018-ban hívta életre e kezdeményezést. Cégek, éttermek, intézmények vagy bármilyen közösség válhat életmentő ponttá, amennyiben vásárol egy félautomata defibrillátort. Az OMSZ munkatársai megtanítják az ott dolgozókat az újraélesztésre, a készülék használatára és egyéb életmentő lépésekre egy komplex képzésen. Hazánk 40 ilyen helyszínéből 13 a cívisvárosban van.
A teljes beszélgetés itt meghallgatható