• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hatalommegosztás a Honvédkórházban

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Négy igazgatósága lesz a Honvédkórháznak és ezzel vezetői szinten is elkülönítik a civil ellátást a katonaitól.

Külön parancsnokhelyettes irányítja majd a civil és az igényjogosult speciális ellátást a Honvédkórházban, ahol új gazdasági és stratégiai igazgatóság is lesz, hogy elkerüljék az adósságfelhalmozást – mondta a Magyar Nemzetnek Borbíró Zoltán. A Honvédkórház felügyeletére kinevezett miniszteri biztos szerint így átláthatóbb lesz az intézmény gazdálkodása, és egyértelművé válik, ki miért felelős.

Borbíró Zoltán lapunknak elmondta: új szervezeti struktúrát kezdtek kialakítani, amely azt célozza, hogy a jövőben ne fordulhasson elő pazarlás vagy veszteség az intézménynél.

Mint arról a sajtó korábban beszámolt, a kórház felső vezetését leváltották, mert a honvédelmi tárca szerint nem hajtotta végre azt az intézkedési tervet, amelynek fejében a kormány milliárdokat adott a kórház konszolidációjára. A Honvédkórháznak ugyanis a múlt év végére kilencmilliárd forintos adóssága keletkezett. A konszolidációhoz ebből a kormány hatmilliárdot átvállalt, a fennmaradó hárommilliárdot a honvédelmi tárcának kellett hozzátennie az összeghez. Ennek fejében a kormány kötelezte a honvédelmi minisztert, készíttessen a Honvédkórházzal intézkedési tervet a további adósságok elkerülésére, illetve arra vonatkozóan, hogy az intézmény képes legyen évente másfél milliárd forint megtakarítására.

Borbíró Zoltán tájékoztatása szerint a jövőben külön igazgatóság alá tartozik majd a civil ellátás irányítása és a speciális katonai ellátásé, így külön alegységi szervezetekben dönthetnek majd az Országos Egészségpénztár által nyújtott és a Honvédelmi Minisztérium által biztosított forrásokról. Az intézménynek lesz még egy gazdasági és egy stratégiai igazgatósága is, ezeket szintén parancsnokhelyettesek vezetik majd. Ezzel azonban nem nő, hanem csökken a vezetői szintek száma, és egyértelműsíthetik a felelősségi köröket is.

– Azt szeretnénk, hogy a Honvédkórház mindenki által átlátható finanszírozási rendszerben működjön, mert ez elengedhetetlen – közölte a miniszteri biztos. Leszögezte: nem az előző rendszerben elkövetett hibák felelőseinek felkutatása a céljuk, hanem az átalakítás, hiszen a Honvédkórház az ország legmagasabb szintű egészségügyi intézménye.

A kórház alkalmazásában huszonnégy professzor dolgozik, a katonaorvosok a legmagasabb szinten tudják ellátni a betegeket a legtöbb területen. Mint mondta, átalakítják a betegellátás jelenlegi rendszerét is. Az új struktúrában a kórház szolgáltatásait valóban csak az igényjogosultak és a területileg az intézményhez tartozó civil ellátottak vehetik majd igénybe. Ehhez azonban újra fel kell térképezni az igényjogosultak körét.

A rájuk vonatkozó kormányhatározatot ugyanis több körülmény is felülírta az utóbbi években. Megszűnt például a vám és pénzügyőrség, és jelenleg a NAV-hoz tartozik, így meg kell vizsgálni, hogy ezek a munkavállalók miként részesülhetnek ellátásban. Borbíró Zoltán miniszteri biztosi megbízatása január 19-ig tart, de szerinte a kórház szervezetének, betegellátásának átszervezését már az idén végre tudják hajtani.