A vegyület a papíripar mellékterméke is, így ideális, fenntartható kiváltója lehet a környezetszennyező, olajtartalmú vegyi anyagoknak.
Sok gyógyszer készül kőolajból származó vegyi anyagokból, melyen változtatni kell, ha az emberek szeretnének elszakadni a fosszilis tüzelőanyagoktól – írja a Science Alert nyomán a hvg.hu. Nemrég ezen a területen érhettek el áttörést a tudósok, akik két ismert fájdalomcsillapítót – az ibuprofent és a paracetamolt – tudtak fenyőfákban megtalálható vegyületből előállítani. Ráadásul ez a vegyület a papíripar mellékterméke is, így ideális, fenntartható kiváltója lehet a környezetszennyező, olajtartalmú vegyi anyagoknak.
Mint az a ChemSusChem folyóiratban publikált kutatásból kiderül, a szóban forgó vegyület a B-pinén (β-pinene), és a terpentinből (terpentinolajból) származik. Emellett a terpentinből a kutatók számos más vegyszert is el tudtak készíteni, olyanokat is, amelyekből más készítmények – béta-blokkolók, asztmagyógyszerek és tisztítószerek – is kifejleszthetők.
A metódus azonban még közel sincs kész, fejleszteni kell, mielőtt készen állna arra, hogy kereskedelmi forgalomba kerüljön – ráadásul minden bizonnyal drágább is lesz majd egy ilyen gyógyszer, mint az eddigi, hagyományos, olajalapú megfelelője - írták.