• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Hatékony orvoscsapatokat is képeznek a szolnoki skill-laborban

Lapszemle 2022.10.03 Forrás: szoljon.hu
Hatékony orvoscsapatokat is képeznek a szolnoki skill-laborban

Olyan ellátók gyakorolnak együtt a laborban, akik mind kellenek a sérült fogadásához, de nem ismerik egymást, mert eredetileg nem együtt dolgoznak.

Amellett, hogy élethű bábukon, működő orvosi eszközökön és valós gyógyszerekkel gyakorolhatják a rezidensek és a kezdő ápolók a gyógyítás és életmentés gyakorlati tudnivalóit, professzionális szinten működő orvoscsapatokat is képeznek a Hetényi Géza Kórház hétemeletesében kialakított, úgynevezett skill-laborban - mutatta be a részleget a szoljon.hu. A skill-laborok szerepéről dr. Juhász István aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvost a most zajló képzés vezetőjét kérdezte a lap.

A gyakorlatban hogyan működik ez a labor?

A labor a hétemeletes épület első emeletén található, a korábbi Gyermekintenzív Osztály helyén. Közel háromszáz négyzetméteren működünk. Ebben egy nagy előadóterem, egy teljesen felszerelt műtő, egy belgyógyászati kórterem is található, mint említettem, működő orvosi eszközökkel, felszereléssel. Gyakorlatilag bármit képesek vagyunk lemodellezni, szimulálni, ami egy kórházban megtörténhet.

Milyen helyzetek, feladatok ezek például?

A legegyszerűbb talán a vénaszúrás, vagy a katéterezés, melyet az ápolók élethű bábukon gyakorolhatnak. Ám zajlanak itt ettől jóval komplexebb képzéseink is. Rendszeresen tartunk itt újraélesztéseket is. Ez egy olyan helyzet, amikor több szakembernek kell együtt dolgoznia, így gyakorolnia is. 

Jelenleg pedig egy még összetettebb, trauma-képzésünk zajlik, ahol azt játsszuk el, amikor a mentőszolgálat behoz egy súlyos sérültet. Ez lehet akár egy nagyobb közlekedési baleset, de éppen az imént például egy olyan állatorvost "láttunk el," akit hasba rúgott a ló. A műveletet a sokktalanítóban, vagyis annak a helyiségnek a pontos másolatában kezdtük, ahol a Sürgősségi Osztályon a betegeket először fogadjuk.

Kik vesznek részt ebben a képzésben?

Olyan ellátók, akik mind kellenek a sérült fogadásához, de nem ismerik egymást, mert eredetileg nem együtt dolgoznak. Van közöttük sürgősségi ápoló, traumatológus, aneszteziológus, nővérek és orvosok együtt. Azt gyakorolják, hogy hogyan kell ezeket a sérülteket egymás munkáját segítve ellátni. Ezen a képzéseken nem a saját szakmájuk feladatait gyakorolják, hiszen azt már tudják. 

Ez a tréning arról szól, hogy hogyan működjenek együtt, mint csapat. Hogyan vezényelje a csapatvezető az egységet, hogyan osszák meg a feladatokat, és hogyan kommunikáljanak egymással. Ugyanis ilyenkor nagyon sok egészségügyi szakember dolgozik egyszerre, akár tízen-tizenketten is,. Mindenkinek van egy adott feladata, ha erről mindenki egyszerre kezdene beszélni, óriási káosz alakulna ki. Nagyon fontos az ilyen esetekre vészhelyzeten kívül felkészülni.

Akkor ez a képzés nem egyetemi hallgatóknak, kezdő ápolóknak és rezidenseknek szól?

Ezt most kifejezetten már dolgozó, úgymond rutinosabb kollégáknak tartjuk, olyanoknak leginkább, akik ügyeleti időben valóban fogadják és ellátják a betegeket, súlyos sérülteket. Ez egy speciális képzés, mert a skill-laborokban általában új dolgokat tanítunk, de ezen a tréningen természetesen már nem tanítjuk meg a traumatológust arra, hogy hogyan kell megoperálni a sérültet. Azt szeretnénk átadni, hogy egy éles helyzetben, amikor rengeteg a külső zavaró tényező, miközben rendkívül kevés az idő, hogyan maradjon higgadt, dolgozzon gyorsan, hatékonyan, csapatban. Ezért fontos, hogy ezen a képzésen rutinos kollégák vegyenek részt, és jönnek is, szép számmal.

Legolvasottabb cikkeink