• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hatékonyabb rákellenes fellépésre van szükség Európában

Lapszemle 2022.02.23 Forrás: növekedés.hu
Hatékonyabb rákellenes fellépésre van szükség Európában

Az elmúlt 30 évben a rák elleni küzdelemben az egészségre káros fogyasztási cikkek tiltása nem hozta meg a várt eredményt.

Az Európai Parlament a közelmúltban elfogadta az átfogó és összehangolt uniós rákellenes stratégia hatékonyságának fokozását célzó ajánlásait, miután a témában készült különbizottsági jelentés megállapította, hogy a rákos megbetegedések több mint 40 százaléka megelőzhető lenne azzal, ha magatartási, biológiai, környezeti, munkahelyi, társadalmi-gazdasági és kereskedelmi kockázati tényezőket összehangoltan kezelnék - írja a növekedés.hu.

Az Európai Parlament rák elleni küzdelemmel foglalkozó különbizottsága (BECA) 2020 júniusában jött létre, megbízatása 2021. december 23-án járt le. Javaslataik között szerepel például a dohányzásról való leszokást segítő programok finanszírozása, egy új alkoholstratégia megalkotása, vagy, hogy legyen kötelező az élelmiszerek csomagolásának elülső oldalán feltüntetni a tápértéket.

Közösen a dohányzási ártalom csökkentéséért

Az elmúlt majdnem 30 évben a rák elleni küzdelemben az egészségre káros fogyasztási cikkek tiltása nem hozta meg a várt eredményt. A világon jelenleg is mintegy 1,2 milliárd, Magyarországon pedig több mint 2 millió ember dohányzik, ami a lakosság 1/5-ét teszi ki. Ezért nagyon fontos minden olyan lépés, ami az ártalomcsökkentés irányába mutat.

Az Európai Parlament a rák elleni küzdelem kapcsán elismeri az ártalomcsökkentést, és felhívja az Európai Bizottságot, hogy kövesse nyomon az elektronikus cigarettákkal, a hevített dohánytermékekkel és az új dohánytermék-kategóriákkal kapcsolatos egészségügyi kockázatokról készült tudományos értékeléseket. A bizottság szerint is egyértelmű ugyan az egészségügyi potenciál az új típusú alternatív füstmentes dohánytermékekben, ezt azonban a parlament már nem ismeri el az adók differenciálásában. Holott a differenciált adóztatásnak egy átfogó ártalomcsökkentési stratégia részét kellene képeznie.

Rákkezelés és gyógyszerhiány

A képviselők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy továbbra is nehezen megoldható a külföldi gyógykezelés vagy a részvétel a más uniós országban zajló klinikai vizsgálatokban. Ezért a meglévő jogszabályok reformját sürgetik annak érdekében, hogy a betegek könnyebben hozzájuthassanak külföldi kezelésekhez és a betegségük miatt szükséges speciális gyógyászati eszközökhöz és szakellátáshoz.

További részletek a cikkben.