Nagy kérdés, hogyan gondolják a magyar doktorok, hogy hiányos nyelvtudással boldogulni tudnak.
Inkább a középkorosztály jön, a negyven fölöttiek, fiatalok egyelőre kevésbé mernek belevágni - ez a tapasztalata egy Németországba települt „orvosközvetítőnek", aki egy Balaton-parti településről költözött ki és most jutalékért magyar orvosokat toboroz németországi állásokra. Mind többen jelentkeznek, azonban több doktort kellett már hazaküldeni azzal, hogy előbb tanulja meg a nyelvet, azután jöjjön vissza - közölte az orvosközvetítő.
- Ahhoz, hogy valaki idekint praktizálni tudjon, elengedhetetlen a középszintű nyelvvizsga. Ennek itteni megszerezéséig a szakembereket toborzó cégek hajlandók szállással segíteni, de csak akkor, ha ez négy-hat hét alatt lezajlik. Több hónapnyi nyelvtanulást már nem támogatnak. Nagy kérdés, hogyan gondolják a magyar doktorok, hogy hiányos nyelvtudással boldogulni tudnak. Úgy látja, hogy friss szakvizsgás orvosok kevésbé érdeklődnek a németországi munka felől. Találkozott azonban a minap egy idehaza osztályvezetői rangban dolgozó jelentkezővel, aki elmondta: nem sokkal keresne többet Németországban sem, de kimegy, mert ott szeretne „helyet csinálni" a gyerekeinek is...
Az exbalatoni németországi férfi egyébként arra számít, hogy rövid időn belül akár túlkínálat is lehet magyar orvosokból odakint, ha valóra váltják fenyegetésüket, és háromezren valóban felmondanak, amennyiben a kormányzat nem rendezi a bérüket. - A lengyelek és a csehek már túlvannak a hasonló akción, most ért a csúcspontjára a szlovákiai egészségügyi krízis - teszi hozzá.
- Közben a Magyar Orvosok Szövetsége (MOSZ) megállapodást kötött a cseh, a szlovák és a lengyel társszakszervezetekkel, miszerint a négy visegrádi országban működő érdekképviselet ezután összehangoltan közvetíti az orvosokat a nyugati országokba. De persze a MOSZ-elnök is úgy nyilatkozott: ha a bérek rendezését a távozásukkal kényszerítik is ki, visszatér a magyar orvosok java része, ha valóban javul a helyzet.