• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hazatérnek-e az orvosok a megemelt bérek miatt?

Lapszemle 2021.03.02 Forrás: növekedés.hu
Hazatérnek-e az orvosok a megemelt bérek miatt?

A pénz, a biztos megélhetés fontos, de nem minden. Különösen az esetleges hazatérés motivációi közül.

A kalandvágy, a nyelvtanulás és a külföldi munkatapasztalat, de főként a hazainál lényegesen magasabb fizetés miatt kereste más országban a boldogulást eddig sok magyar orvos. Hazatérni azonban nem fognak csak azért, mert ez évtől jelentősen emelték itthon a fizetéseket, ez fontos lépés, de nem elegendő – derül ki a növekedés.hu összeállításából.

A béremelés egyértelműen pozitív, ami jó alapot biztosít a hálapénz  megszüntetéséhez is, mindkettőért rég óta küzdött az orvostársadalom és azon belül a Magyar Rezidens Szövetség is – mondja a szervezet elnöke. Báthori Gergő szerint azonban azt, hogy mindez elegendő-e ahhoz, hogy itthon tartsa az orvosokat, korai lenne megmondani.

Az biztos, hogy azoknak a fiatal orvosoknak, akik rezidens ösztöndíjjal kerültek a szakképzésbe, egyelőre korlátozottak a lehetőségeik. Ők ugyanis a havi 100-150 ezer forintos ösztöndíjért vállalták, hogy a képzés alatt, majd pedig a végzést követően a képzéssel megegyező ideig valamelyik állami egészségügyi intézményben vállalnak munkát. Ha képzésüket megszakítják, akkor jelentős visszafizetési kötelezettségük keletkezhet.

Az ösztöndíjasok azt is vállalták, hogy ez idő alatt nem fogadnak el hálapénzt – bár Báthori Gergő kérdésünkre azt mondta, szervezett ellenőrzésekről mindezidáig nem érkezett feléjük visszajelzés. 

Az orvosok szándékait most azért sem lehet objektíven megítélni, mert a vészhelyzet alatt senki sem mondhat fel.

Ahhoz, hogy egyértelmű képet lássanak, arra is szükség lenne, hogy világos legyen: pontosan milyen következményekkel jár majd az orvosi jogviszonyról szóló törvény, engedélyezik-e az eddigi másodállásokat, ha igen, milyen feltételekkel, vagy a fiatalok még a mostaninál is jobban röghöz lesznek-e kötve – mondta az elnök.

Báthori Gergő szerint mindenkinek az lenne az érdeke, hogy a jelentős állami költségen kiképzett orvosok itthon találják meg a boldogulásukat.

De hogy a jelen feltételek mellett mennyien maradnak végül majd itthon, az állami egészségügyben, azt majd csak akkor látni, ha a mostani rezidensek letudták a kötelezettségüket.

Az biztos, tette hozzá, hogy az MRSZ tavaly nyári felmérése szerint, amikor még csak az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt fogadták el, a rezidens orvosok fele nem írná alá az új szerződést, ha máshol jelentős áldozatok nélkül folytathatnák szakorvosi képzésüket. Továbbiak a cikkben