Amerikai tudósok vizsgálják a világ legmagasabb hegyén, a 8848 méteres Mount Everesten a hegymászók szívét.
Így szeretnének minél többet megtudni a szervezet szív- és érrendszerének rendkívüli magasságon való működéséről, s ennek révén fejlesztenék a szív- és a tüdőbetegek kezelését. A Minnesota állambeli Rochesterben működő, világhírű Mayo Klinika szakemberei annak az amerikai expedíciónak a tagjait vizsgálják, akik a Mount Everestet meghódító első – 1963-as – amerikai csapat útját követik – olvasható a Szabad Föld – online oldalán.
A csaknem 50 évvel ezelőtti küldetésben öt amerikai jutott fel a helyiek által Csomolungmaként emlegetett hegy csúcsára: ketten a nehezebb és akkor még ismeretlen nyugati gerincen kapaszkodtak fel, a többiek a már „bejáratott" délkeletin. (Ez utóbbin járva hódította meg a világon elsőként a 8848 méteres magasságot Edmund Hillary új-zélandi hegymászó és Tenzing Norgay nepáli serpa 1953-ban. Az Everest csúcsára azóta már csaknem négyezren kapaszkodtak fel.)
Az emléktúrán részt vevő kilenc amerikai hegymászó már a hegyen akklimatizálódik, és mindegyikük különleges karórával, valamint egy karszalaggal felszerelve közelíti meg a csúcsot. Ezek az említett eszközök lehetővé teszik a kutatók számára, hogy az alaptáborban berendezett laboratóriumból nyomon kövessék a mászók szervezetének küldetés alatti reakcióit. Az óra méri a vér oxigénszintjét, míg a karkötő az energiafelhasználásról és az elégetett kalória mértékéről ad számot. A hegymászók emellett viselik az úgynevezett Mayo-platformot, a klinika által tervezett parányi eszközt, mely a ruhazsebbe rejtve méri a hegymászók szív- és érrendszerének működését.
A remények szerint a Mount Everesten folytatott vizsgálat a remények szerint bővíteni fogja az orvosok ismereteit az úgynevezett magaslati betegséggel kapcsolatban is, ami a hegyekben bekövetkező halálozások vezető oka.