Hét éve egyetlen egyszer sem emelték, számos szociális ellátás is ehhez az összeghez igazodik.
Az öregségi nyugdíj legkisebb összege, közismert nevén a nyugdíjminimum 2008. január 1. óta változatlanul 28500 forint Magyarországon. Előtte minden évben emelték az összegét, leginkább az inflációval megegyező mértékben. Hét éve azonban egyetlen egyszer sem határozott emeléséről az Országgyűlés, nem véletlenül: nem csak a nyugellátás, de számos szociális ellátás igénybe vétele, illetve összege is a nyugdíjminimumhoz igazodik, így a rendszeres szociális segély vagy a gyermekvédelmi támogatás - írta a vg.hu.
Megtakarítási céllal alakították át a nyugdíjemelés megállapításának rendszerét is, amely alapján ma már csak az infláció mértékével emelik a nyugellátásokat, holott korábban a GDP-növekedéshez mérten infláción felüli emelés is lehetséges volt. Az elvonások kompenzálására bevezették ugyan az úgynevezett nyugdíjprémiumot, de ez csak akkor jár majd, ha a gazdasági növekedés eléri a 3,5 százalékot.
2014 elején 2 millió 37 ezer idős kapott öregségi nyugdíjat, számuk egy év alatt 1,8 százalékkal nőtt. Az átlagos nyugellátás 115786 forint volt. Az év elején ugyanakkor több mint 16300 idős ember élt hazánkban, akinek a nyugdíja éppen csak, hogy elérte, illetve meghaladta a nyugdíjminimumot. Azok száma pedig, akik havonta kénytelenek voltak a nyugdíjminimum kicsivel több, mint háromszorosával, 90 ezer forinttal beérni, a 617 ezret is meghaladta. A legtöbben, 678 ezren 90 és 120 ezer forint közötti nyugellátást kapnak kézhez havonta, 352 ezernél kicsivel többen részesülnek 120 és 150 ezer, míg 272 és fél ezren 150 és 200 ezer forint közötti nyugdíjban. A legmódosabb nyugdíjasok száma 117 ezer volt januárban, az ő számlájukra több mint 200 ezer forintot utal havonta a nyugdíjfolyósító - írta a lap.