A következő 14 évben 55 ezer ápoló éri el a 40 éves munkaviszonyt. Ők nyugdíjba mehetnek.
Egy év múlva egy főiskolai végzettségű, 40-es évei közepén járó ápoló annyit keres majd, mint most egy nyugdíj előtt álló, egyetemi végzettségű kollégája - legalábbis az ígéretek szerint. A többség azonban nem hisz az ígéreteknek, csak majd akkor, ha a számlán lesz az első, megnövelt fizetés – írja a Délmagyarország cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Jelenleg egy ápoló a bértábla szerint maximum bruttó 300 ezer forintot kereshet – ilyen dolgozó azonban a magyar egészségügyben nincs. A legjobban megfizetett, egyetemi végzettségű szakemberek nyugdíj előtt 277 ezer forint bruttó bért kapnak. Ezt szeptembertől már egy főiskolai végzettségű ápoló is megkapja majd pályája végén, egy év múlva pedig már 25 év munkaviszony után is jár ez a bér ebben a besorolási kategóriában. A bértábla teteje közel 380 ezer forintos bruttó fizetés lesz havonta – ez az egyetemi végzettségű, több mint 43 éve a pályán lévő ápolóknak jár majd 2017 novemberétől.
Az eredeti elképzelésekhez képest jól sikerült a bérrendezés – mondta Irinyi Tamás, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara megyei területi szervezetének elnöke. – Először semmit nem akartak adni nekünk, azután 20 százalékos bérnövelést egységesen mindenkinek. Ez azonban nem lett volna szerencsés, hiszen az alsó fizetési kategóriák a garantált bérminimum-emelések miatt mostanra összecsúsztak, így tulajdonképpen mindegy volt, kinek mi a végzettsége. A sávos rendezés végre megoldotta ezt az igazságtalan helyzetet.
Mindenképpen fontos, hogy ez a béremelés valóban megtörténjen, már csak azért is, mert a következő 14 évben 55 ezer ápoló éri el a 40 éves munkaviszonyt. Ők nyugdíjba mehetnek, miközben akár még a 60 éves kort sem érték el. Jelenleg ez a trend, ám ha azt látják, hogy a pluszévek jelentősen megnövelik a nyugdíjuk összegét, benntarthatók lesznek a rendszerben. Ez pedig a működőképesség fenntartása szempontjából elengedhetetlen.