A törvényileg is kötelező ellátások többsége nem valósul meg az intézményekben.
Három, szellemi fogyatékos gyermekeket ellátó intézményben végzett szűrővizsgálatokat a Máltai Szeretetszolgálat önkéntes orvoscsoportja. Tapasztalataik súlyos képet mutatnak az ott élők egészségügyi állapotáról. Többek között az is kiderült, hogy az ilyen közösségek számára előírt kötelező ellátások egy része nem valósul meg, konkrét példa erre a szemészeti szakorvosi ellátás - írta az OrientPress Hírügynökség portálja.
A „Látás ajándékba" programunkkal számtalan, rejtett, sokak által meg nem ismerhető közösséget érünk el - számolt be a vizsgálatok eredményéről dr. Szalai László szemész orvos, a csoport vezetője. Az intézményekben tapasztaltak súlyos képet festettek az ott élők egészségügyi állapotáról.
A látásvizsgálatok során nyert eredmények azt a feltételezésünket erősítették meg, hogy az ilyen közösségek számára törvényileg is kötelező ellátások – így a szemészeti szakorvosi – többsége nem valósul meg. A kognitív diszfunkciók, a compliance (megfelelőség) hiánya sok esetben valóban nem tesznek lehetővé látáskorrekciós beavatkozásokat, de a homályos látás, a világ értelmezhetetlen vizuális leképezése csak mélyíti azt a szellemi bezárulást, amit ezek a gyermekek és fiatal felnőttek betegségeiknél fogva nap mint nap elszenvednek. A vidéki hajléktalan embereknek otthont adó intézményben, kivétel nélkül csak a már valamelyest szocializáltak (a régi lakók) vettek részt a meghirdetett programban. A megjelentek mindegyike látáskorrekcióra szorult, de csupán 3%-uk viselt szemüveget.