Pro és kontra érvek a homeopátia mellett illetve ellen.
Az utóbbi évtizedek egyik legmérgesebb hitvitája zajlik Európában egy két évszázados gyógyászati metódusról. Az ölre menő harc tárgya a homeopátia létjogosultsága. A homály oszlatása mellett arra vállalkoztunk, hogy bemutassuk a pró és a kontra érvek tudományos bizonyítékait - írja a blikk.hu.
Az utóbbi időben a tudományos világ egyre erőteljesebben lép fel a homeopátia ellen vagy legalábbis annak szabályozása mellett. A homeopátiás szerek gyártói és az ilyen szereket praxisukban használó ember- és állatorvosok szerint ugyanakkor azok tartják kuruzslónak őket, akik nem értik meg, hogy a homeopátia nem kiváltani, hanem kiegészíteni kívánja a fősodorbeli orvoslást.
A modern orvostudományi kutatások azért kérdőjelezik meg a homeopátia létjogosultságát, mert a laborvizsgálatok szerint a forgalmazott szerek semmiféle olyan hatóanyagot nem tartalmaznak, amelyek bizonyíthatóan hatással lennének az emberi szervezetre, így legfeljebb placebóként értelmezhetők. Ráadásul, mivel a homeopátiás készítmények nem esnek át a gyógyszerellenőrzési teszteken, nemcsak társadalmi biztosítási támogatásuk indokolatlan, de a gyógyszertárakban sem lehetne árusítani azokat.
A homeopátia művelői erre rendre azzal válaszolnak, hogy a többnyire növényi és ásványi alapanyagból készült termékek rendkívül szigorú minőségellenőrzési eljáráson esnek át, és szó sincs arról, hogy placebókat állítanának elő. Érveik szerint a placebóhatás embereknél természetesen elképzelhető, de a homeopátiás szerekkel kezelt állatoknál aligha, hiszen a lovak vagy a szarvasmarhák nem tudják, hogy kapnak-e egyáltalán valamit, mégis meggyógyulnak. Szerintük az irányzat módszerei 200 év alatt kristályosodtak ki, művelői így olyan tapasztalati háttérrel rendelkeznek, amilyennel kevés gyógymód büszkélkedhet.
További részletek a cikkben.