• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hónapok óta nem takarítanak egyes védőnői helyiségeket Érden

Lapszemle 2025.02.18 Forrás: Átlátszó
Hónapok óta nem takarítanak egyes védőnői helyiségeket Érden

A helyzet elég régóta fennáll, ugyanis a területi védőnői szolgálat átszervezése 2023-ban történt meg.

Egy érdi Facebook-csoportban heves vitát váltott ki a védőnői helyiség mosdójában tapasztaltakra panaszkodó anya posztja. Azt írta, vállalhatatlan állapotok vannak azon a helyen, ahová édesanyák viszik szűrésekre gyermekeiket, gyakran újszülötteket. Véleményét osztják az általunk megkérdezett szülők is, az önkormányzat és a kórház pedig egymásra mutogat. A népegészségügyi szervek nem válaszolnak a kérdésre, hogy kinek kellene a takarítást biztosítania, szúrta ki az Átlátszó

„Az, hogy az ember elmegy egy védőnői vizsgálatra, és ilyen körülmények fogadják, az vállalhatatlan. Éves státuszvizsgálatra vittem a gyermeket a védőnőhöz. Ekkor a gyermeknek használnia kellett volna a mosdót. Borzasztó körülmények voltak, nagyon koszos volt a vécé, vécépapír volt a földön. Semmihez nem mertünk hozzányúlni, mert olyan kosz és mocsok volt. Mikor rákérdeztem, azt a választ kaptam, hogy ezt a problémát már jelezték, de megoldás egyelőre nincs. Én nem gondolom, hogy a takarítás a védőnő feladata lenne” – mondta az Átlátszónak egy édesanya.

Hasonló élményről számolt be egy másik megkérdezett is, szerinte „a mosdó egy jó ideje használaton kívüli állapotban van, nagyon koszos. Mi sem akartuk használni, csak elfogyott a zsebkendőm és benéztem, hátha ott van papír. Nagyon sajnálom, hogy ilyen állapotok vannak. Szerintem minden orvosi rendelőbe szükség volna takarítónőre, mert nem gondolom, hogy ez az asszisztensek és doktornők feladata lenne”.

A helyzet elég régóta fennáll, ugyanis a területi védőnői szolgálat átszervezése 2023-ban történt meg. A törvény értelmében 2023. július 1-jét követően az állam gondoskodik a védőnői ellátásról. Korábban a munkáltatói jogokat a települési önkormányzat látta el, számos kedvezményt (pl. önkormányzati lakást) biztosítva a védőnőknek, ám az új módosítás értelmében a védőnők a megyei irányító kórház alkalmazottai lettek, tevékenységüket kizárólag egészségügyi szolgálati jogviszonyban láthatják el. Az érdiek esetében a kijelölt kórház a Szent Imre Oktatókórház lett.

A módosítás értelmében a szakmai irányítást az Országos Kórházi Főigazgatóság, a hatósági felügyeletet pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ látja el. Az önkormányzatok ugyanakkor nem vonultak teljesen háttérbe, együttműködésük továbbra is nélkülözhetetlen.

Ám az, hogy az együttműködés mire terjed ki, Érden nem teljesen egyértelmű.

További részletek az Átlátszó cikkében.