Fülünk figyelmeztet, ha veszélyben érzi magát. Mit tehetünk a kovkázatok csökkentéséért?
Zaj okozta halláskárosodás akkor jelentkezik, amikor a belső fülben található apró érzékelő szőrsejtek sérülnek a túl hangos és túl sokáig tartó zajoktól. De milyen hangos a túl hangos, és mennyi idő a túl hosszú? - tette fel a kérdést a mindenamihallás.hu.
A zaj okozta halláskárosodásnál figyelembe kell venni azt is, hogy mennyi ideig van kitéve az adott decibel szintnek a fül. A hangtól való távolság is számít. A hang egyre hangosabb, ahogy egyre közelebb kerülünk a forrásához és lágyabb, ahogy távolodunk tőle. Minél messzebb kerülünk a zaj forrásától, annál inkább csökkenthetjük a halláskárosodás kockázatát. Ezen kívül viszont a zaj hatása összeadódik egy életen át. Ha életünk során folyamatosan hangos hangoknak vagyunk kitéve, akkor az fokozza a kockázatot a maradandó halláskárosodásra, ahogy öregszünk.
A zaj okozta halláskárosodást befolyásoló tényezők közé sorolhatjuk még az örökölt hajlandóságot is. Vannak, akiknél nagyobb ez a kockázat, míg másokat nem veszélyeztet ez a betegség. A teljes cikk