• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Hőségriasztás: erre figyeljen az egészsége érdekében

Lapszemle MA 06:23 Forrás: 24.hu
Hőségriasztás: erre figyeljen az egészsége érdekében

Elsősorban a szív- és érrendszer kerül ilyenkor fokozott nyomás alá, de gyakorlatilag minden szervrendszerünk érintett.

Az optimális belső hőmérséklet fenntartása kánikulában óriási pluszmunkát igényel a szervezettől, elsősorban a szív- és érrendszer kerül ilyenkor fokozott nyomás alá, de gyakorlatilag minden szervrendszerünk érintett. A legfontosabb a víz és az ásványi anyagok pótlása, illetve próbáljuk meg minden eszközzel segíteni szervezetünk erőfeszítéseit a hűtés érdekében, írja a 24.hu

A test hűtése érdekében kitágulnak az erek, ez vérnyomáscsökkenést okoz, ezért érzünk fáradtságot, bágyadtságot, és romlik a koncentrációs képesség, illetve gyakoribb a fejfájás. A hőártalmak közül a leggyakoribb az ájulás, súlyos, életveszélyes formája a hőguta, amikor a szervezet túlmelegszik. A hőség napjaiban különösen óvatosnak kell lenniük azoknak, akik szív- és érrendszeri problémákkal, cukorbetegséggel, légúti betegségekkel, vesebetegségekkel küzdenek, illetve az idősek és a kisgyerekek fokozottan érzékenyek a nagy melegre. Kánikulában a folyadékpótlás mellett fontos a lehetőségekhez képest minden eszközzel segíteni testünk hűtési erőfeszítéseit:

igyekezzünk naponta több órát légkondicionált helyiségben tartózkodni;

a légkondit ne állítsuk 27 foknál hűvösebbre, és szakaszosan használjuk az ízületek védelmében, ez igaz a ventillátorra is;

a szabadban mindig húzódjunk árnyékba, és napjában többször is vegyünk langyos vizes zuhanyt;

nappalra sötétítsük be a lakást, a szellőztetést hagyjuk a hajnali vagy késő éjszakai órákra;

parkoló autóban egyetlen percre se hagyjunk gyereket, állatot;

mindig, minden helyzetben legyen nálunk innivaló, és gondoskodjunk az állandó folyadékpótlásról. 

Utóbbi kapcsán fontos kiemelni, hogy napi több liter vizet is kiizzadhatunk, ezért a bevitelnél napi 2,5-3 liter a minimum, de egyes helyzetek és egyéni igények jelentősen megemelhetik ezt a mennyiséget. A legjobb választás a víz, ásványvízzel a sókat is pótolhatjuk, illetve fogyaszthatunk gyümölcsteát, gyümölcsleveket, kerüljük a cukrozott üdítőket, az alkoholt és a koffeintartalmú italokat, utóbbiak ugyanis vízhajtó hatásúak. Mindemellett pedig igyunk folyamatosan, ne várjuk meg, amíg kínzó szomjúság gyötör.

A teljes információ a cikkben.