A párizsi Pasteur Intézetből több mint kétezer kémcsőnyi SARS vírus.
Hogyan veszhetett nyoma a kórokozóknak? Kell-e félnünk attól, hogy tüdőgyulladás-járvány söpör végig a világon? Vajon kinek és mi célból lehet szüksége több ezer fiola halálos vírusra? – többek között ezeket a kérdéseket tette fel a Szabad Föld – online, dr. Nagy Károlynak, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézete igazgatójának.
– Egyáltalán nem biztos, hogy a kémcsöveket ellopták. Egyelőre csak azt jelenthetjük ki, hogy eltűntek, a leltározás során nem találták meg. A Pasteur Intézet a világ egyik legnevesebb mikrobiológiai kutatóközpontja, érthető, hogy az eset „kiverte náluk a biztosítékot". A hírekkel ellentétben azonban az intézetet nem zárták be, a helyszínen független nemzetközi bizottság vizsgálódik - válaszolta a szakember.
A francia hatóságok emberi mulasztást feltételeznek. Elképzelhető, hogy az eltűnt vírusok mégsem egy sikeres kísérlet eredményei voltak, s a laborban valaki azt gondolta, hogy csak feleslegesen foglalják a helyet a hűtőszekrényben. A veszélyes anyagokat azonban nem szabad egyszerűen kidobni, a megsemmisítésükről jegyzőkönyvet kell vezetni. A sejtkultúrákat szigorú biztonsági feltételek mellett tárolják, besurranó tolvaj nem férhet hozzájuk. Ha beigazolódik a gyanúm, akkor a francia intézetben belső konspiráció történhetett: valaki, aki hozzáfért a kémcsövekhez, kicsempészhette azokat az épületből. Az elmúlt 50 évben egyszer történt visszaélés: egy japán terrorszervezet próbálta az Ebola vírust biológiai fegyverként felhasználni. A vírusok rendkívül érzékenyek, csak élő sejtben maradnak életben, egyébként néhány perc alatt tönkremennek. A biológiai fegyverek döntő többsége éppen ezért baktérium. - tett hozzá.