Ahhoz, hogy a valóságra hatékony választ lehessen adni, meg kell tanulni megélni a pillanatot.
A dühöt, haragot, netalán bosszúvágyat ugyan képtelenség tudatosan irányítani, ám azt megtanulhatjuk, hogyan érhetjük el, hogy ne a negatív gondolkodásmód és a múlt eseményei befolyásolják döntéseinket. Dr. Szondy Máté klinikai szakpszichológus nemrég Megélni a pillanatot, A tudatos jelenlét pszichológiája címmel tartott előadást Szekszárdon - tudósított a teol.hu.
Dr. Szondy Máté kiemelte, legyen bármilyen konfliktusról szó, az, ami akkor és abban a helyzetben történik, csak részben a valóság, ugyanis az elme hozzászövi a múltbeli sérelmeket, és a jövőbeli várható történéseket. Az elme történetszövését bármi beindíthatja, legyen az akár egy hang, egy szó, látvány, vagy egy fényvillanás, majd egészen a drámai végkifejletekig juttathatja el a „tulajdonosát”. Például egy bőrön található pötty látványából eljut addig a gondolatig, hogy daganatos beteg, ha a gyereke nem veszi fel azonnal a telefont, akkor vizionálja, hogy elrabolták, vagy ha a párja hangsúlyában változást észlel, megragad benne a gondolat, hogy megcsalta.
Senki nem cáfolja, hogy mindezek nem történhetnek meg, de ahhoz, hogy a valóságra hatékony választ lehessen adni, meg kell tanulni megélni a pillanatot. Az elme ugyanis könnyen a szorongás, düh, feszültség, szomorúság fogságában tudja tartani az embert, csak egyetlen félresiklott történet szövésével. Sok esetben fogalma sincs arról, hogy miért érzi a negatív érzéseket, ilyenkor az elme működési mechanizmusa a tudatalattiban fejti ki hatását. Olyan ez, mint állandó kötélhúzásban lenni egy nagyon erős szörnnyel. Ha elengedi a kötelet, a szörny ugyan nem szűnik meg, de a figyelmét nem ez fogja lekötni. A tudatos jelenlét elérése abban is segít, hogy ráláttat az elmére, és arra, hogy milyen történeteket sző. A teljes cikk itt olvasható