Irányított véradással elkerülhető, hogy vérhiány miatt maradjon el egy tervezett beavatkozás.
Mindennaposak a közösségi felhívások, hogy sürgősen vérre van szükség, személyes, megindító történetekkel kísérve. Azt tudjuk, hogy általános a vérhiány, főleg nyáron válhat drámaivá a helyzet, de vajon szabhatja-e a műtét feltételének a kórház, hogy magunk gondoskodjunk véradóról? Etikus-e egy beteget ilyen helyzetbe hozni? A 168.hu utánajárt, vajon hogyan is áll a vérellátás Magyarországon.
„Tisztelt Betegünk! A tatabányai véradóval történt megbeszélés alapján a következő hetekben jelentős vérhiánnyal kell számolni, ezért az elektív műtétekre biztosan csak úgy kerül sor, ha véradással a betegek két véradótól kapnak vért. Mivel vérhiány keletkezhet és csak életmentő műtétekre tudnak vért biztosítani, ezért, műtétének megtörténése érdekében szükséges 2 fő irányított véradása (lakhelyhez közeli Véradó). Kérem, amennyiben a véradás megtörtént, szíveskedjen jelezni nekünk, hogy mely véradóban történt meg a véradás.” Ezt a tájékoztatást kapta egy műtétre váró beteg és meg is osztotta a Facebook-on. A megosztást parázs vita követte, a hozzászólásokból idéz a lap.
Az egyik szerint jogilag egyelőre nem tisztázott, hogy hogyan viszonyul az irányított véradás a várólistákhoz, hiszen akinek nincs "véradója", az további várakozásra kényszerül.
Egy másik orvos hozzászóló szerint „Az egész arról szól, hogy 1. alacsony sajnos a véradási kedv, állandó készlethiány van. 2. előállhat könnyen, egyik napról a másikra, hogy az OVSZ azt mondja, az elmúlt órákban annyira kifogyott a készlet, hogy csak akut életveszélyes állapotra adnak ki vért. Ilyen esetben az elektív műtéteket, amiknek nagy a vérforgalma, halasztjuk, érhető okokból. 3. Ha volt előre irányított véradás az elektív műtétre váró páciensnél, akkor őt ez nem érinti. Bár macerás leszerveznie előre, de őt védi.”
Ezt egyébként az Országos Vérellátó Szolgálat is megerősítette a lapnak: Irányított véradás esetén a beteg számára leadott vér (direkt irányított véradás esetén), vagy az annak megfelelő mennyiség (támogató irányított véradás esetén) garantáltan rendelkezésre áll, tehát csúszás az elektív ellátásban nem következhet be. A másfél éve bevezetett támogató irányított véradás vércsoportra és földrajzi helyszínre tekintet nélkül teszi lehetővé a műtét előtt állók segítését, és lett igen népszerű a korábbi gyakorlathoz (direkt irányított véradás) képest - írták. (A teljes cikket a legfrissebb 168 óra hetilapban olvashatja)