A tavalyi 3,5%-os reálnyugdíj-emelés után várhatóan idén is csaknem 2%-kal nőhet a nyugdíjak vásárlóértéke.
Mindez annak a következménye, hogy a költségvetés készítésekor a kormány felültervezte az inflációt és ennek megfelelően januárban 2,4%-kal emelte az ellátásokat. Ám a pénzromlás idei üteme várhatóan nem éri el az 1%-ot sem, így a nyugdíjkiadások összege a tervezettnél akár 100 milliárd forinttal is magasabb lehet. Rossz hír a nyugdíjasoknak, hogy emiatt nem lesz idén novemberben kiegészítő nyugdíjemelés – olvasható a Népszava – online oldalán.
A vonatkozó törvény szerint ugyanis akkor kell novemberben kiegészítő emelést adni a nyugdíjasoknak, ha a tárgyévre tervezett infláció mértékénél a tárgyév első nyolc hónapjának adatai alapján, a nyugdíjas fogyasztói kosárra tekintettel számított év végéig várható infláció mértéke legalább egy százalékponttal magasabb.
A Központi Statisztikai Hivatal szeptember első felében szokta közölni az első nyolc hónap adatait, így néhány nap múlva pontosabban láthatunk, de a jegybank prognózisa szerint 0,5–0,7%-os pénzromlás valószínűsíthető. Év elején tehát jóval infláció fölötti nyugdíjemelést kaptak az érintettek, vagyis reálnyugdíj-emelés történt januárban. Miként tavaly is, amikor januárban 5,2%-kal emelték az ellátás összegét, ám a nyugdíjhoz számított tényleges infláció csak 1,7% volt. Ahogy 2013-ban, úgy idén is a rezsicsökkentés volt a fő oka annak, hogy nem sikerült eltalálni a pénzromlás várható ütemét; a kormány jócskán felültervezte az inflációt. Ráadásul a nyugdíjas fogyasztói kosárban nagyobb súllyal szerepel a háztartási energia, a rezsi, így náluk még nagyobb lehet a várt és a tényleges pénzromlás közötti különbség, mint a lakosság más csoportjainál. Ami elvileg örvendetes egy nyugdíjasnak – a reálnyugdíj-emelés –, az nem feltétlenül az a költségvetés számára. Az idei nyugdíjkiadások ugyanis akár 100 milliárd forinttal is meghaladhatják a tervezett mértéket.