A járóbeteg-szakellátási szövetség szerint a szabad időpontfoglalás ötlete túlfoglalást okozhat és átmenetileg a várólista is nőhet emiatt.
Jogszabály-módosítással gyorsítaná az ellátást a szakrendelőkben a kormány. A jövőben a szakrendelőknek már nem csak a területükhöz tartozó betegeket kell ellátniuk, hanem a nyilvánosan meghirdetett időpontjaikban fogadniuk kell az ország bármely részéről érkezőket is. Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke az Inforádiónak elmondta, az intézkedés túlfoglalást okozhat és átmenetileg a várólista is nőhet.
"Igazából ez hiánygazdálkodás. Legtöbbször sokat kell várni, és ha kitesszük, mikor jöhet be bárki, akkor nyilván sokkal inkább meg fognak nőni a várólisták, hiszen más területekről is bejelentkezhetnek betegek" – rögzítette az InfoRádió megkeresésére Pásztélyi Zsolt. "Ennek egy veszélye van igazából, hogy akár hónapokra előre lefoglalja a lakosság a rendelkezésre álló időket, és mivel általában hosszú az idő, és talán betegek lesznek, vagy akár meggyógyulnak, de nem jönnek el a vizsgálati időpontra, és van egy 20-30 százalékos meg nem jelenési aránya a betegeknek. Hogy ezt hogyan fogják kezelni a szolgáltatók, az kérdés."
Pozitív hozadék viszont szerinte, hogy a szabad időpontfoglalással az ellátás átláthatóbb lesz, és javul a betegek hozzáférése, ami hozzáad az ellátás minőségéhez, kérdés viszont az is, hogy tudják-e úgy alakítani a kontroll- és új vizsgálatok egyensúlyát, hogy a betegek hozzáférése ne sérüljön.
A Medicina 2000 Szakellátási Szövetség adatgyűjtése alapján egyébként jelenleg akár több hónapba is belekerülhet, hogy egy beteg eljusson egy kardiológushoz, endokrinológushoz, diabetológushoz, vagy sor kerüljön az ultrahangvizsgálatra.