Ahazai gyógygyszeripari szereplők idén 69 milliárd forintot fizetnek be különböző különadók formájában.
A gyógyszeripar Magyarország egyik húzóágazata, miközben ezt a szektort sújtja a legtöbb különadó - hívja fel a figyelmet a Figyelő lapban megjelent írásában Némethi Erika, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója - ídézte a cikket a portfolió.hu. Míg a kormányzat által javasolt és bevezetett ágazati különadók számos iparágban (pénzügyi szektor, bankok és biztosítók befizetései) csökkentek, a gyógyszeripari gyártói és forgalmazói befizetések rendszere azonban változatlan maradt.
Az írásból az is kiderül, hogy a hazai gyógygyszeripari szereplők idén 69 milliárd forintot fizetnek be különböző különadók formájában. Ez több tételből áll: a forgalom utáni 20%-os gyártói befizetésekből, a 10%-os ún. spanyol adóból, az évi 10 millió forintra emelt orvoslátogatói díjból, a nagykereskedők 2,5%-os adófizetési kötelezettségéből, és a támogatásvolumen-szerződésekből eredő befizetésekből.
Némethi Erika arra figyelmeztet, hogy a Magyarországon igazi hungarikum, egy gyógyszaripari adószendvics, azaz szendvicsszerkezetű adórendszer jöhet létre. A hazai szabályozás értelmében ugyanis a gyógyszerkassza túllépése esetén életbe lép a sávos adófizetési kötelezettség. Ez a pont 2006 óta létezik már a rendszerben, azonban eddig még egyszer sem élesedett. A sávos adót az állam a betegszükséglegek miatt engedélyezett gyógyszerkassza-előirányzat túllépése miatt a gyártókra utólag vetheti ki. Ez a piaci szereplők számára előre kiszámíthatatlan és ma már indokolatlan is.