Az oltóanyag olyan mRNS-molekulákat tartalmaz, amelyek az influenza 20 ismert törzsének mindegyikében megtalálható fehérjék részeit kódolják.
Preklinikai vizsgálatok alapján ígéretesnek tűnik az új influenza elleni mRNS-vakcina, amely a vírus A és B típusainak összes ismert törzse ellen védhet, írja a New Scientist nyomán a Telex. A vakcina állatkísérletek során mind a húsz ismert vírustörzs ellen indukált megfelelő immunválaszt.
Az influenza vírusa hírhedt arról, hogy gyorsan mutálódik. Mivel minden szezonban más törzs terjed el, folyton ismételni kell az oltásokat is, mert egy év alatt a mutációkkal a vírus kicselezi az előző törzs ellen felkészített immunrendszert. Elméletileg lehetséges egy oltásba több vírustörzset is beletenni, de a végtelenségig nem lehet ezt bővíteni az exponenciálisan szaporodó gyártási, tesztelési és logisztikai problémák miatt.
Már korábban is voltak ígéretes próbálkozások egy univerzális influenzaoltás megalkotására (egyikről itt írtunk például, amely már a klinikai kutatások első fázisáig is eljutott), de inkább a koronavírus-járvány során először élesben is bevetett mRNS-vakcinák hozhatnak igazi áttörést a területen. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói ugyanazt a technológiát alkalmazták, mint amit a Pfizer és a BioNTech, illetve a Moderna a COVID-19 kórokozója ellen. Az mRNS a DNS-hez hasonlóan genetikai kódokat tartalmaz a különböző fehérjék előállításához. Az influenza-oltóanyag olyan mRNS-molekulákat tartalmaz, amelyek az influenza 20 ismert törzsének mindegyikében megtalálható fehérjék részeit kódolják.
További részletek a Telex cikkében.