• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Így betegít meg a munkahelyed

Lapszemle 2019.03.27 Forrás: penzcentrum.hu
Így betegít meg a munkahelyed

Évente sok tízezer haláleset köszönhető az ülő életmódnak, ez több, mint a tüdőrákban elhunytak száma.

A túl sok ülés súlyos, gyakran halálos betegségekhez is vezethet. Évente sok tízezer haláleset köszönhető az ülő életmódnak, ez több, mint a tüdőrákban elhunytak száma. Nagyon sok ember tölt napi 9 óránál többet üléssel, és nem csak a munkában. Ez könnyen vezet hormonális, anyagcsere és gyulladásos problémákhoz, de az agyműködésre is hatással van. De mégis miért rossz az, ha az ember ennyit ül? - teszi fel a kérdést a penzcentrum.hu

Sokszor olvassuk, hogy mi minden egészségtelen. Az ember már gyakorlatilag létezni is fél, hiszen bármit is csinál, mindenről kimutatják, hogy rákkeltő, rosszul hat a keringésre és hasonlók. Most ugyanez történt az üléssel. De komolyan, mégis miért baj az, ha az ember nyugiban üldögél a munkahelyén, vagy épp otthon a tévé előtt?

Márpedig egyértelműen igaz, hogy rosszabb egészségi állapotra számíthat az, aki sok időt tölt üléssel a nap folyamán az Ulsteri és a Belfasti Egyetem közös kutatása szerint - számol be a Daily Mail. Nem csak a munkaidő alatt ülünk sokat, de az otthon töltött idő nagy részét is végigüljük. Hogy ez nem tesz jót a hátnak, már rég ismertük, a mostani brit kutatás ugyanakkor 70 ezer szigetországi halálesettel hozta összefüggésbe az ülő életmódot.

Nem is gondolnád, hogy az ülés mennyire veszélyes az egészségre, hosszú távon keringési problémákhoz vezet, többféle rák kialakulásához is vezet, így pedig már érthető, hogy miért van köze sok esetben korai halálozáshoz. És ha ez nem lenne elég, még az agyműködést is befolyásolja, mivel demenciát, memóriazavart okozhat.

Mégis miért olyan rossz az ülés?

Az eredményt ismerető kutatók szerint az inaktív életmód olyan hormonok változását idézi elő, mint az inzulin - ez segít fenntartani a megfelelő vércukorszintet. A test kevésbé hatékonyan reagált az inzulinra ülés közben a kutatás szerint. De nem csak ez jelent problémát. Ülőhelyzetben a test izmainak nagy része ellazul, és emiatt a koleszterin felhasználása is alacsonyabb, mint álló- vagy mozgó helyzetben. Ennek a következménye pedig érthetően az, hogy sokkal több kering benne a vérünkben. Ülőhelyzetben csökken azoknak az enzimeknek a szintje is, amelyek a vér "tisztításáért" felelnek, emiatt a többen ülők vérében magasabb volt a zsír és a cukorszint egyaránt. De nem csak ezek, hanem további káros vegyületeket is nagyobb hányadban tartalmazott azoknak a vére, akik többet ültek.

Mindez már így is elég riasztó, de van még tovább is: az inaktívabb életmódot folytató alanyoknál az MRI felvételeken kimutatható módon kisebb volt az agy középső temporális lebenye (ez a rész felel többek között az emlékezésért), vagyis az ülő életmódnak neurológiai következményei is vannak.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink