Hamarosan lehetővé válhat, hogy üzeneteket, emaileket írjunk pusztán a gondolatainkkal.
Egy neurotechnológiai startup bemutatott egy varrógépszerű robotot, amely képes ultravékony szálakat beültetni az agyba, hogy a páciens rajtuk keresztül, a gondolataival irányítsa a rácsatlakoztatott számítógépet – a beültetéshez négy darab, 8 milliméter átmérőjű lyukat kell fúrni a koponyába. A szálak vastagsága 60 mikrométeres (0,06 milliméter), ami az előadók szerint az emberi haj vastagságának negyede, és minden szálat több tucat elektróda fon körül, írja a Qubit.
Az agy-számítógép interfészekről egy ideje már nemcsak a filozófusok és a sci-fi-írók álmodoznak, hanem több, kifejezetten azok megvalósítására létrejött startup dolgozik az ügyön, a CTRL-labstól a Kernelig. Ezek a cégek már képesek az idegsejtek tüzelési mintáit érzékelni, és azokat számítógépre továbbítani, de egyelőre csak a testen kívülről. A következő lépésben arra rá kell jönni, hogyan lehet biztonságosan készüléket ültetni az agyba (ahol a legerősebbek a neurális jelek) – így az egész információátviteli folyamat sokkal gyorsabbá válhat.
Ezzel próbálkozik a Neuralink is, de elektromos vezetéket és más készülékeket csatlakoztatni az agyhoz nem gyerekjáték, a szerv ugyanis igyekszik minden külső objektumot idegenként kezelni, hegszövetet képezve köré, így nehezítve az eszközök dolgát, hogy tiszta jelet vételezzenek az agyból.
A Neuralink reményei szerint a technológia hamarosan lehetővé teszi, hogy üzeneteket, emaileket írjunk pusztán a gondolatainkkal, vagy mentálisan mozgassuk a számítógép kurzorát, így mindenféle külső eszköz nélkül tudunk majd internetezni.