Új indikátorrendszert vezetnének be, hiszen a jelenlegi köszönőviszonyban sincs a tényleges háziorvosi tevékenységgel.
Fenntartható és minőségi háziorvoslás – ez a célja a tavaly októberben alakult Háziorvosok Online Szervezetének (HaOSz), amelyhez már több mint ötszázan csatlakoztak, és egy közel 200 oldalas javaslatcsomagot készítettek a szakpolitikai döntéshozóknak. Dr. Békássy Szabolcsot, a HaOSz alapítóját a medicalonline kérdezte.
- Az utolsó simításokat végezzük egy közel 200 oldalas javaslatcsomagon, amely a háziorvosi és a házi gyermekorvosi rendszer átfogó megújításáról szól. Heteken belül szeretnénk átnyújtani az egészségügyért felelős államtitkárságnak.
– Gondolja, hogy lesz rá fogadókészség?
– Ez már most is adott, köszönhetően többek között a Magyar Orvosi Kamara támogatásának is, amely a mi szervezetünket is bevonta az új típusú törzskartonok adattartalmának szakmai egyeztetésébe, így az előkészítő munkálatokban már hónapok óta részt veszünk. Együttműködési megállapodást kötöttünk a Házi Gyermekorvosok Egyesületével (HGYE), és a Sürgősségi Egészségügyi Magánszolgáltatók Országos Egyesületével (SEMOE) is.
– Melyek a javaslatcsomag fókuszpontjai?
– Úgy véljük, hogy az alapellátásnak minőségi átalakulásra van szüksége, vonzóvá kell válnia a fiatal kollégák számára, és bár ehhez be kell vonni plusz forrásokat is, mi nem csak kérünk, hanem változásokat is szeretnénk elérni. A javaslatcsomagban több iránymutató eleme is van, amely az adminisztrációs terheinket csökkenti, az egy beteg ellátására szánt időt pedig növeli.
– Említette, hogy vezérelvük a minőségi ellátás. Ez mit jelent pontosan?
– A praxisok minőségbiztosítási rendszerével nincs probléma, vannak szakmai felügyeleti szerveink, infekciókontroll-protokolljaink, a minőség javítását a definitív ellátás növelésével képzeljük el. Licenceket adnánk a kollégák kezébe, amelyeknek köszönhetően szélesebb körű ellátást tudnának nyújtani a pácienseknek. A több szakvizsgával rendelkező háziorvosoknak pedig egyértelműen engedélyeznénk, hogy szakképzettségüket a praxisban kamatoztassák. Az alapellátók kezébe adnánk több, jelenleg szakorvosi javaslathoz kötött gyógyszer és gyógyászati segédeszköz felírási jogosultságát, ezáltal nemcsak a betegeinknek nyújthatnánk többet, hanem a járó- és fekvőbeteg ellátókról is levennénk a terheket. A teljes interjú itt olvasható