• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Így lehetünk boldogabbak, miközben az ország egyre boldogtalanabb

Lapszemle 2025.05.27 Forrás: hvg360.hu
Így lehetünk boldogabbak, miközben az ország egyre boldogtalanabb

Egy friss kutatás azt vizsgálja, mi lenne az a hét terület, amelynek a fejlesztésével boldogabb és teljesebb lehetne az életünk.

Kutatások szerint a boldogság 40 százalékban az egyénen múlik, a magyarok azonban kevésbé hajlamosak tenni a saját boldogságukért. Egy friss kutatás azt vizsgálja, mi lenne az a hét terület, amelynek a fejlesztésével boldogabb és teljesebb lehetne az életünk. Mi magyarázza, hogy a magyarok némi emelkedés után ismét lefelé csúsznak a boldogságrangsorban? Mi a finnek titka? Hibáztathatjuk-e a genetikát? Mit tekintenek boldogságnak a férfiak, és mit a nők? - veti fel a hvg360.hu

Az országok boldogságrangsorát 2012 óta évente közzétevő World Happiness Report (WHR) szerint Magyarország lakosainak boldogságszintje folyamatosan nőtt 2023-ig. A 2012-es jelentésben közölt 110. helyről tíz év alatt Magyarország az 51. helyre lépett előre, aztán viszont egyszer csak odalett az optimizmus.

A 2025-ös jelentés szerint Magyarország boldogságpontszáma a világrangsorban visszaesett a 69. helyre, ahol 2018-ban állt. A növekedés magyarázatát a WHR elemzése abban vélte megtalálni, hogy növelte a jövőben vetett bizalmat az az életszínvonal-emelkedés, amely az uniós támogatásnak köszönhetően meglódult gazdasági fejlődés nyomában járt. A 2023-ban bekövetkezett csökkenés – és a rangsorban való visszacsúszás – magyarázata is hasonló, csak épp fordított előjellel.

„Az infláció növekedésével együtt járó megélhetési nehézségek, a politikai és társadalmi feszültségek, a társadalmi megosztottságnak és a politikai instabilitásnak a Covid utáni időszakban tapasztalható erősödése, az egészségügyi ellátás minőségében észlelhető problémák felerősítették a frusztráltságot és elégedetlenségérzést a lakosság szélesebb körében.” Ezt már Oláh Attila, az ELTE Pszichológiai Intézet Pozitív Pszichológia Kutatócsoportjának vezetője mondja a HVG-nek. A professzor szerint a vagyoni egyenlőtlenségek növekedésének megtapasztalása, a mindennapokat átszövő korrupció s ezek nyomán az intézményekbe vetett bizalom megingása is rontotta az emberek közérzetét. Mindezek pedig kedvezőtlenül hatnak a boldogságszint alakulására.

Ezeken az egyes emberek nem tudnak változtatni. Vannak viszont olyan technikák, amelyek segítségével képesek lehetünk, a körülményeken kissé felülemelkedve, jól érezni magunkat a bőrünkben, írja a lap.