Az oltás statisztikák szerint több mint egymillió életet mentett meg világszerte, és 50 millió COVID-esetet akadályozott meg.
Brit és amerikai kutatók rájöttek az AstraZeneca vakcinája által okozott ritka vérrögképződés egyik lehetséges okára: a szakértők részletesen bemutatták, hogyan vonzódik egy, a vérben található fehérje a vakcina egy kulcsfontosságú összetevőjéhez. Ez beindíthat egy olyan láncreakciót, amiben az immunrendszer is részt vesz, és ami vérrögösödéshez vezethet, írja a 24.hu.
Az ilyen típusú vakcinák megismertetik az immunrendszert a tüskefehérjével, így az fertőzés esetén képes lesz elpusztítani a koronavírust és megakadályozni a megbetegedés kialakulását.
Az AstraZeneca kutatói azonban felhívják a figyelmet: az oltás statisztikák szerint több mint egymillió életet mentett meg világszerte, és 50 millió COVID-esetet akadályozott meg. Fontos kiemelni, hogy a vakcina előnyei még mindig jóval meghaladják a veszélyeit, a vérrögösödés nagyon ritkán fordul elő – sokkal nagyobb az esélye az ilyen problémának akkor, ha valaki a COVID-ot kapja el.
A kutatók egyébként nemcsak az AstraZeneca esetében találtak összefüggést, a többi vizsgált és használt adenovírus, a 26-os és az 5-ös is kötődik a 4-es thrombocytafaktor- fehérjéhez.
Fotó: MTI/Komka Péter