A gombás fertőzések már most is évente 6,5 millió embert fertőznek meg és évente 3,8 millió emberéletet követelnek.
A tudósok „csendes járványra” figyelmeztetnek, amelynek során – hasonlóan az antibiotikum-rezisztenciához – a gombafélék képessé válnak alkalmazkodni az ellenük bevetett gyógyszerekhez - írja a házipatika.com.
Az antibiotikumrezisztencia-válság már a jelen, hiszen évente közel ötmillió ember halálához járul hozzá. Ám nem a baktérium az egyetlen mutálódó kórokozó, amely miatt aggódnunk kell: egyes kutatók szerint a gombás fertőzések is képessé válhatnak az alkalmazkodásra, így világjárványt okozva – mondta Norman van Rhijn molekuláris biológus.
Már most évente több millió életet követel
Az angliai Manchesteri Egyetem munkatársa arra ösztönzi a kormányokat, a kutatóközösséget és a gyógyszeripart, hogy „tekintsenek túl a baktériumokon”. A gombás fertőzések ugyanis – mint ahogy azt a The Lancet című folyóiratban megjelent levelükben írják – túl sok kezdeményezésből kimaradnak az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben.
Mint fogalmaznak, „sürgős figyelem és fellépés nélkül néhány különösen kellemetlen gombás fertőzés, amelyek már most is évente 6,5 millió embert fertőznek meg és évente 3,8 millió emberéletet követelnek, még veszélyesebbé válhat.”
További részletek a cikkben.