Az egyszerűség kedvéért két hetet tekintenek a koronavírus-fertőzést követő lappangási időnek, de ez sem teljesen igaz.
Keveset tudtak a kutatók a koronavírusról a járvány kitörésének kezdetén, ám még ezt a keveset is sokszor felülírják az elmúlt hónapokban szerzett tapasztalatok. Az adatok szisztematikus gyűjtése és elemzése alapján több biztosnak tekintett tudásunkat is módosítani kellett - vette sorra a változásokat a napi.hu.
A kutatók januárban már biztosan tudták, hogy a vírus képes emberről emberre is terjedni. Az is világos volt, hogy az elsődleges módja ennek a cseppfertőzés, amely esetenként a levegőn át biztosítja az átadást. Azt azonban még nem tudták, milyen messze jut el a vírus ezen az úton. Az általános javaslat a kétméteres távolságtartás volt az egyes emberek között. Az újabb kutatásokból kiderül, hogy egyes esetekben például kórházi intubálás közvetítésével a kórokozó akár négy métert és is képes "ugrani".
A tudósok kezdetben nem tudták, hogy a vírus különböző felületen hosszabb-rövidebb ideig működőképes marad. Az újabb kutatások kiderítették, hogy a különböző típusú felszíneken mennyi ideig marad fertőzőképes a kórokozó. A következő táblázatból kiderül, hogy a műtéti maszk állandó hordása messze nem jó ötlet, bár sokan ragaszkodnak új, szexi ruhadarabjukhoz.
Az egyszerűség kedvéért két hetet tekintenek a koronavírus-fertőzést követő lappangási időnek, de ez sem teljesen igaz. A vírus bekerülése után átlagosan öt nap telik el, mire áldozata lebetegedik, ugyanakkor a fertőzöttek 98 százaléka 11,5 napon belül ágynak dől. Csak egy százalékuknál telik el 14 nap. Emellett a vírusra jellemző tünetek 17 napon át jelentkezhetnek. Továbbiak a cikkben