Rusvai szerint a főleg a társbetegségektől sújtottaknak és az időseknek kellene beadatni a harmadik oltást.
Közel a célvonalhoz a Szputnyik vakcina, de a WHO bólintása még nem jelentené automatikusan az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét. Rusvai Miklós víruskutató magyarázta el a részleteket az InfoRádióban.
Oroszország szerint sikerült elhárítani az akadályokat, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hamarosan engedélyez a Szputnyik V vakcinát. Rusvai Miklós víruskutató szerint az, hogy az oltás zöld utat kap az Egészségügyi Világszervezetnél, nem jelenti azt, hogy az uniós gyógyszerügynökség is így dönt. "A WHO nagy valószínűséggel engedélyezni fogja, a folyamat ott tart, hogy ebben már lehet bízni, de ez nem jelent semmit abban a vonatkozásban, hogy utána más országok, szervezetek is feltétlenül engedélyezni fogják. A Sinopharm vakcina WHO-engedélye is már több hónapos, az EU és az Európai Gyógyszerügynökség mégsem fogadja el" - ecsetelte a szakember.
Hogy min múlnak a továbbiak, arról azt mondta, az oroszoknak kell "meggyőzniük" a döntnököket arról, hogy a vakcinájuk hatékony és biztonságos.
Az országok közötti utazás miatt kulcsfontosságú probléma - a keleti vakcinákra harmadik oltásként adott nyugati vakcina nyugati elfogadhatósága - mellett orvosi kérdéseket is felvet az, hogy adható-e a Szputnyikra más vakcina harmadikként, de Rusvai Miklós szerint ez nem kérdés.
"Ha valaki Szputnyik vakcinát kapott, és hat hónap eltelt a második oltás óta, amint minden más oltásnál, itt is javaslom a harmadik oltás felvételét. Én Pfizert kaptam, és a harmadik oltás pártján állok, de a jelenlegi tudás szerint a szputnyikosoknak is ajánlható más vakcina harmadikként" - tette hozzá a víruskutató. Szerinte főleg a társbetegségektől sújtottaknak és az időseknek kellene beadatni a harmadik oltást.
További részletek a cikkben.