Miután a kórházak erősen forráshiányosak, az erősebb kórház viszi majd el a pénzt a kisebbektől.
Igencsak próbára teszi a kormány kétharmados támogatottságát, ha valóban megpróbálja megyénként egy-egy intézménybe integrálni a helyi a kórházakat - írja a Lapom Blog szerzője. A mostani átalakítás azzal, hogy központi szerephez juttatná a kormányzat a megyei intézményeket, alku tárgyává tenné az ágyszámok nagytöbbségét, szakmai szerkezetét és fenntarthatóságát.
Hogy lesz szolgáltatás csökkentés az szinte biztosra vehető. A lefaragni való kapacitások mennyisége abból is sejthető, hogy főleg így kívánja a kormányzat az adósság újratermelődését meggátolni.
Több a kérdés, mint a válasz – mondja az egyik legtapasztaltabb kórház vezető, aki elvben nem vitatja, hogy a megyei kórházból „könnyebben" lehet ellátást szervezni, mint egy fővárosi íróasztal mögül. Csakhogy az integrációra kiszemelt intézmények városokban vannak, amelyeknek van kormánypárti politikusa, aki meg nem szeretne népszerűségéből a választókörzetében veszíteni.
A tervezett átalakítás megúszhatatlan komolyabb feszültségek nélkül – állítják kormányzati források. Azok a városok és kórházi vezetők, akiknek még nemrég azt ígérték, hogy megmaradhat az intézményük és nagyobb vezetői önállóságot kapnak, csalódottak és ezt nem biztos, hogy annyiban hagyják. Lobbierejük, befolyásuk próbája a színfalak mögött már megkezdődött. S miután egyelőre azt sem tudni, hogy a kormányban pontosan hol, ki hozza meg az egészségpolitikai döntéseket, nincsenek könnyű helyzetben a kórházukért küzdők. A teljes írás itt olvasható