A szájüregi rák felfedezésében, szűrésében sokat javítana, ha rendszeresen járnánk fogorvoshoz.
Anyagilag megterhelő a magyarok 40 százalékának, hogy fogászatra menjen. Hiába az ingyenes kezelések, ezekre se nagyon mennek el, és a magyar gyerekek fogai az egyik legrosszabbak az EU-ban, írja a penzcentrum.hu.
A magyarok több mint 40 százalékának okoz anyagi megterhelést egy esetleges fogászati beavatkozás - derült ki az Eurostat adataiból. Hazánkban az emberek 13,8 százalékának kifejezetten nagy kiadást jelent kifizetni a fogászati ellátást, 29,3 százalék pedig azt mondta, hogy bár nem rokkanna bele, de nehezére esne kifizetni egy-egy vizsgálatot, beavatkozást.
Az EU teljes lakossága körében egyébként 17 százaléknak jelent kifejezetten nagy pénzügyi terhet a fogászati ellátás, 38 százaléknak pedig megsínyli a háztartás költségvetését a fogászat.
Magyarországon szinte minden fogorvosi kezelés ingyenesen is elérhető, a kivételek közé tartozik a 18-62 év közötti korosztály fogpótlása, ekkor ugyanis ki kell fizetni az orvos munkadíját. Az ingyenesség ellenére mégis ijesztő állapotok uralkodnak a magyarok szájában.
A felnőtt lakosság fele elégedett fogainak állapotával, 20 százalék azonban kifejezetten rossznak tartja azt. A magyarok kétharmadának van legalább egy tömött foga, 60 százalék azoknak az aránya, akiknek nem pótolták a kihúzott fogát, és a lakosság csaknem harmadának jelenleg is van kezeletlen szuvas, lyukas foga - írja a lap a KSH korábbi kiadványára hivatkozva.
A szájüregi rák kialakulásának gyakoriságában pedig világelsők vagyunk. Ezeken a statisztikákon a rendszeres fogászati szűrés sokat javítana, de még ma is félünk a fogorvosoktól és azt gondoljuk, hogy jobb a magánrendelés, mint az állami, csak drága.