A fiatalok körében egyre népszerűbbek a legális úton, interneten megrendelhető kábítószerek.
Ilyen például a festék és ragasztó eltávolítására, de felnitisztításra is alkalmas szer, a Gina, mely kis mennyiségben még kábulatot, de nagyobb adagban epilepsziás görcsöket is okozhat; alkohollal együtt fogyasztva pedig különösen veszélyes, leállhat a légzés, és az eset akár halállal vagy maradandó károsodással is végződhet. Az internetes keresőtalálatok elsőként dobják ki a rendelés feltételeivel: a Gina hatóanyaga, a GBL - maga az oldószer, amely a szervezetben alakul át GHB-vé, a tényleges kábítószerré - 30 milliliteres üvegenként 4000 forintért is beszerezhető, de az oldalon hozzáteszik, „szigorúan nem emberi fogyasztásra" való.
Az Országos Rendőr-főkapitányságnál (ORFK) közölték, a GHB - melyet nyugtatóként is használnak - és a GBL veszélyessége abban is rejlik, hogy könnyen túladagolhatók, mert kicsi az élvezetet és a halált okozó dózis közötti különbség.
Zacher Gábor toxikológus nemrég a mefedron nevű - Zsuzsiként is ismert - szerre hívta fel a figyelmet, amely napjainkban partidrogként „új sláger". Növényvédő szerként, fürdősóként is árulják az interneten. Bár kis adagban kellemes közérzetet idézhet elő, a szakértők szerint ezt ingerlékenység, nyugtalanság követheti, túlzott fogyasztásnál öncsonkításra is bátoríthat.
Zacher már javasolta, hogy kerüljön tiltólistára, de ez sem történt meg.
A közelmúltban az MSZP arra szólította fel a kormányt, hogy tegyen lépéseket a legális drogok betiltásáért: népszerűségük ugyanis „annak ellenére is emelkedik, hogy az újabb szerek egyre veszélyesebbek az emberi szervezet számára". Korózs Lajos, a párt elnökségi tagja szerint azonban csupán tiltással nem lehet visszaszorítani a kábítószer-fogyasztást, szükség van szociális támogató rendszerek, felvilágosítás kiépítésére.