A sportra elköltött összegek aránya jövőre 2,6-szor nagyobb lesz, mint az Orbán-kormány hatalomra kerülése előtt (2009-ben) volt.
A jövő évi költségvetés vitája jelenleg is zajlik a parlamentben. Most döntenek a képviselők arról, hogy mennyi jut az állami működésre, jóléti kiadásokra, vagy a gazdasági feladatokra. A Policy Agenda azt vizsgálta meg, milyen változások figyelhetőek meg e téren az elmúlt 16 évben - ismertette az elemzést az ATV.
A rendelkezésre álló adatok szerint a kormánynak sikerült az államadósság területén lefaragnia a kiadásokat, ugyanakkor közel azonos mértékben emelték a törvényhozásra és végrehajtó szervekre, valamint pénzügyi és költségvetési tevékenységekre, szolgáltatásokra fordított kiadásokat.
Már 2010 és 2014 közötti kormányzás alatt jelentősen csökkent az oktatásra, egészségügyre, társadalombiztosításra költött összegek aránya, és ez a tendencia mostani négy évben is folytatódik. Ezzel szemben nőttek a gazdasági funkcióra jutó kiadások. Ennek fő oka, hogy az Európai Uniótól érkező felzárkóztatási pénzekből egyre többet költ gazdasági programokra a kormány, és nem a nagyobb ellátórendszerek modernizációját valósítja meg belőlük.
Részletesebben megnézve a jóléti funkció költéseit látszik, hogy egyetlen terület volt „nyerő", ez a sport és szabadidős tevékenységek és szolgáltatások támogatása. Ezzel párhuzamosan a jóléti funkcióknál minden területen csökkent a ráfordított összegek aránya. Ez az oktatás és az egészségügy esetében – a legelső szocialista-liberális kormányhoz képest – összesen majdnem akkor csökkenést jelent, mint amennyit megspóroltak az államadósságban.
A jóléti szolgáltatások esetében (mint például a nyugdíjak vagy a szociális ellátások) a kormány felvállalta a forráskivonást, így az elmúlt négy évben az ezekre fordított összegek az összes kiadás 30 százaléka alá csökkentek.
Az eredeti elemzést itt találja