Az egyik magyar megyeszékhelyen durván nőtt, a másikon megfeleződött a rákbetegségben meghaltak aránya.
Mekkora vihart kavarna, ha megismerhetnénk a kórházak gyógyítási mutatóit? Részletes háttér a csütörtöki Heti Válaszban, írja előzetesében a valasz.hu portál.
Amikor az Amerikai Ráktársaság az év elején kiadta az elmúlt 25 évről szóló jelentését, amelyből kiderült, hogy negyedével csökkent a rákhalálozás, de egyes betegségeknél felével sikerült mérsékelni a halálesetek számát, úgy éreztük, látnunk kell, mi történt közben Magyarországon. Először az országos eredményeket jelentettükmeg, azután – látva, hogy nálunk egyetlen a tanulmányban érintett betegségnél történt javulás, abban is csak kétezrelékes –, eltökéltük, hogy tovább kell vizsgálódnunk. Nem lehet, hogy a felhők szélén nem bújik elő a nap. Valahol az országban csak kell lennie olyan sikertörténetnek, ami például szolgálhat másoknak.
Magunk is meglepődtünk kutatásunk eredményén. Budapest kedvező helyzetét sejteni lehetett. De gondolta volna bárki is, hogy Szekszárd onkológiai szempontból ilyen közel van az Egyesült Államokhoz? És hogy egy-egy vidéki egyetemi város lakosságának halálozási adatain nem látszik sem az egyetemi onkológiai központ közelsége, sem a szűrési lehetőségekhez való könnyebb hozzáférés, sem a rákgyógyítás elképesztő technikai fejlődése, sem a hatásos medicinák sora?
Részletek a május 11-i Heti Válaszban.