Egyelőre nagyon drága, munkaigényes az előállítás, amelyhez saját fejlesztésű anyagot használnak.
Az amerikai kutatók egy új eljárás segítségével képesek az emberi szervek teljes értékű modelljeit elkészíteni, így megnyílik a lehetőség az állatkísérletek kiváltására – olvasható az m.itcafe.hu portálon.
A Harvard Egyetem honlapján jelentették be, hogy az intézmény kutatóinak sikerült előállítaniuk az első teljes mértékben 3D-s nyomtatással készült, chipre szerelt, érzékelőkkel ellátott emberi szívet – pontosabban annak mesterséges anyagból készült változatát, teljes értékű modelljét, amely pontosan úgy működik, mint az emberi szív. A teljes mértékben automatizált eljárással rövid idő alatt előállítható mesterséges szerv lehetőséget biztosít a kutatóknak, hogy pl. a szív és más szervek kapcsolatát, együttműködését vizsgálhassák kísérleteik során, és ehhez nincs szükséges organikus szívre, mint korábban.
Habár a kutatási eredmény kiemelkedő, jelenlegi fázisában még nagyon drága és munkaigényes a műszervek előállítása: steril szobában zajlik a komplex, többlépcsős a nyomtatási eljárás, az adatgyűjtés pedig mikroszkópokat vagy nagysebességű kamerákat igényel, ráadásul egy saját fejlesztésű anyagot használnak a nyomtatáshoz, melyből hatfélét kísérleteztek ki. A következő feladat feltehetően az lesz, hogy az eljárást egyszerűbbé és olcsóbbá tegyék.