Vészharangot kongat a WHO, halálos vírus terjedhet: Kongóban tavaly közel 8000 megbetegedést és 384 halálesetet jegyeztek fel.
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti határvidékén gyorsan terjedő, új mpox vírustörzs jelentős nemzetközi aggodalmat vált ki az egészségügyi szakemberek körében, akik a vírus határokon átnyúló terjedésének és a súlyos megbetegedések növekvő kockázatának lehetőségét hangsúlyozzák, miközben a helyi lakosság vakcinákhoz és kezelésekhez való hozzáférésének hiánya tovább súlyosbítja a helyzetet - írja a BBC nyomán a Pénzcentrum.
Az Mpox, amely korábban majomhimlőként volt ismert, egy halálos kimenetelű vírusfertőzés. A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti határánál egy új törzs terjedése komoly aggodalomra ad okot az egészségügyi szakemberek körében. Ez a törzs szexuális úton, illetve bőr-bőr érintkezéssel is képes terjedni, ami globális veszélyt jelenthet. A 2022-es világjárványt veszélyeztetett csoportok beoltásával sikerült megfékezni, de a Kongói Demokratikus Köztársaságban korlátozott a hozzáférés a vakcinákhoz és kezelésekhez.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban 2023-ban közel 8000 megbetegedést és 384 halálesetet jegyeztek fel, melyek jelentős része 15 év alatti gyermekek között történt. Az új törzs súlyosabb betegséget és több halálesetet okozhat mind a gyermekek, mind a felnőttek körében. A tudósok attól is tartanak, hogy a tünetmentes emberek közötti terjedés növelheti a fertőzöttek számát.
A vakcinákhoz való hozzáférés korlátai miatt sürgős intézkedésekre van szükség az mpox vírus kutatásának javítása és a vakcinák elosztásának felgyorsítása érdekében. A WHO szerint a helyzet továbbra is aggasztó, és hangsúlyozza a közvélemény tudatosságának növelését, valamint az egészségügyi prioritások kezelését mint kulcsfontosságú tényezőket.