Mindenképp fennáll a kockázata annak, hogy a korábbiaknál komolyabb egészségügyi tüneteket okozó variáns üsse fel a fejét.
A gyengébb megbetegítő képességgel rendelkező omikron variánssal szerencséje volt a világnak, de fennáll a veszélye, hogy egy új, ennél súlyosabb tüneteket okozó koronavírus-mutáció jön létre a kevésbé átoltott ázsiai vagy afrikai területeken – mondta a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője. Jakab Ferencet elsőként a csökkenő intenzitású tesztelés veszélyeiről kérdezte az InfoStart.
A Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője szerint mindenképp fennáll a kockázata annak, hogy a korábbiaknál komolyabb egészségügyi tüneteket okozó variáns üsse fel a fejét. Mint magyarázta, alapvezetően evolúciós folyamat az, hogy a vírusok úgy változnak, hogy a megbetegítő képességük gyengébb, a terjedési képességük azonban nagyobb, de ez általában sokkalta hosszabb időt vesz igénybe, mint ami az omikron esetében volt látható. A szakemberek megítélése tehát az, hogy egy szerencsés variáns kialakulása történt meg. De elképzelhető az, hogy a következőkben egy kevésbé átoltott térségből, Afrikából vagy Ázsiából olyan mutáció fog érkezni, ami ismét erősebben fertőzi a tüdőt. „Ennek az esélye teljes mértékben megvan, amire a jövő szolgál majd válasszal” – ismételte meg Jakab Ferenc hangsúlyozva: biztosan nem állítható, és
jósgömb kellene annak megmondásához, hogy a következő szezonban milyen variáns fog érkezni.
Ez lehet az omikronnál még gyengébb, lehet, hogy maga az omikron marad a domináns, de az is megeshet, hogy egy újabb erős és jobban fertőző variáns fog közénk kerülni.
A teljes interjú az InfoStart-on olvasható.