Az orvosok januártól nem hajlandók önként vállalt túlmunkára csak a sürgősségi ellátásra.
Újabb radikális nyomásgyakorlási eszközt vetettek be az orvosokat képviselő hazai szervezetek, hogy kikényszerítsék a kormánynál a béremelést. Olyan nyilatkozatokat gyűjtenek, amelyekben az orvosok egyértelművé teszik, hogy januártól nem hajlandók önként vállalt túlmunkára. - Nemrég 12 ezer tagunknak küldtünk körlevelet, amelyben arról nyilatkozhatnak, hogy januártól nem hajlandók önként túlmunkát vállalni. Eddig már több mint ezer nyilatkozat érkezett vissza - mondta Bélteczki János.
A Magyar Orvosok Szövetségének (MOSZ) elnöke szerint így januártól szinte képtelenség lesz működtetni a jelenlegi ügyeleti rendszert. A nemrég elfogadott egészségügyi salátatörvény értelmében ugyanis egyhuzamban legfeljebb 12 órás munkára oszthatók be az egészségügyi dolgozók, ennél hosszabb időre csak akkor, ha azt önként vállalják, így át kellene állni a műszakos munkaidő-szervezésre, ám ehhez 20-30 százalékkal több dolgozóra volna szükség, mint az ügyeleti munkaidőrendszer működtetéséhez. Ennek biztosítása azonban nem lehetséges, hiszen az ellátórendszer már most is létszámhiánnyal küzd - szögezte le.
Bélteczki János úgy fogalmazott: elemezték a cseh és a szlovák orvosok akcióit, amelyek eredményre vezettek. - Arra jutottunk - hangsúlyozta -, hogy az orvosi felmondóleveles akció mellett más nyomásgyakorlási formát is be kell vetnünk. Nem cél az ellátórendszer megbénítása, de úgy tűnik, nem maradt más eszköz, hogy kikényszerítsük a bérrendezést.
A sürgősségi ellátást akkor is biztosítjuk minden betegnek, ha januárig sem lesz megállapodás, és megbénul az ügyeleti rendszer. Az előre tervezhető beavatkozások azonban sok helyen szünetelnek majd – tette hozzá.
Az önként vállalt túlmunka megtagadását a Magyar Rezidens Szövetség is támogatja. Mint azt Papp Magor elnök elmondta: ez az érdekérvényesítésnek valóban egy újabb formáját jelenti a felmondóleveles akció mellett, amihez eddig már több mint 2500-an csatlakoztak. A pontos számnál azonban sokkal fontosabb a felmondásra készülők területi eloszlása. Több nagy megyei kórházban már összejött a kritikus létszám - mondta, majd hozzátette: ha nem sikerül megállapodni a kormánnyal, akkor januárban „aktiválják" a felmondóleveleket, ami a két hónapos felmondási idővel számolva azt jelenti, hogy márciustól bénulhat meg az ellátórendszer.