A felnőttek olyannyira megtisztelték az eseményt, hogy az idősebbek ünneplőbe öltözve vettek részt a vizsgálatokon.
A Gyimesekbe látogatott a Katolikus Karitász orvoscsoportja, dr. Járay Ákossal a soraiban. A pécsi radiológus-szakembert arról kérdezte a bama.hu, mi volt a célja az egészségügyi missziónak.
– A Katolikus Karitász szervezésében orvosok, nővérek és medikusok két éve végeznek szűréseket a legszegényebb külhoni, magyarok lakta területeken. Eddig elsősorban Kárpátalján, idén június végén pedig az ezeréves határnál, Gyimesbükkön, Gyimesfelsőlokon és Gyimesközéplokon. Dr. Vojcek Lászlónak, a misszió alapítójának és orvosigazgatójának hívására jelentkeztem ultrahangos orvosként.
– Milyen orvosi vizsgálatokról van szó?
– Kezeléseket nem végeztünk, mert annak speciális szabályai vannak. Viszont szűrtünk, felvilágosítottunk, felhívtuk a figyelmet a fontosabb egészségügyi alapelvekre, elsősorban a megelőzésről szólt a tevékenységünk. A gyermekek szemészeti, fogászati és ortopédiai vizsgálatban részesültek, kiosztottunk jó néhány lúdtalpbetétet, továbbá két tucat szemüveget is. A felnőttek pedig olyannyira megtisztelték az eseményt, hogy az idősebbek mintha csak templomba jöttek volna, ünneplőbe öltözve vettek részt a vizsgálatokon. Történt továbbá nőgyógyászati szűrés, vércukorszint-ellenőrzés, vérnyomásmérés és EKG is. Én például két nap alatt 86 ultrahang- vizsgálatot végeztem.
– Milyen ultrahangkészülékkel dolgozott?
– Egy mobil, laptopméretű berendezéssel, melyet a PTE Radiológiai Klinika igazgatója, Bogner Péter professzor bocsátott a rendelkezésemre. Ez volt egyébként a misszió egyik legkedveltebb eleme, szájról szájra terjedt a híre és az előjegyzettnél jóval többen jelentkeztek be vizsgálatra. A pajzsmirigyvizsgálatoknál volt a legtöbb pozitív eredmény, emellett több esetben találtunk nőgyógyászati tumorokat is.