Az otthoni egyedüllét miatt gyakrabban érik a gyerekeket háztartási, főleg égési balesetek.
A szünidő nagyobb szabadságot, önállóságot, ezzel egyenes arányban kevesebb fegyelmet és figyelmet jelent a gyerekeknek. A felelőtlen viselkedés, az oktalan vakmerőség, a haveroknak való megfelelés, a bravúroskodás következménye azonban gyakran csonttörés, zúzódás, horzsolás. Az otthoni egyedüllétnek betudhatóan ilyenkor gyakrabban érik a gyerekeket háztartási, főleg égési balesetek.
Dr. Harmat Enikő hatvani gyermekorvos szerint ezek döntő többsége nagyobb szülői odafigyeléssel, illetve a fiatalok jobb szabálykövető magatartásával könnyedén elkerülhető lenne. Sokszorta nehezebb a védekezés a vírusfertőzésekkel szemben.
Ennek okát dr. Kovács István abban látja, hogy különféle vírusok okoznak gondot, egyeseknek a nagy meleg kedvez, ezek elsősorban a hasmenéssel, hányással, gyomorfájdalmakkal járó fertőzésekért felelősek. Más vírusfajták viszont a hűvösebb időt kedvelik, és elsősorban a felső légúti, megfázásos tünetekkel, orrfolyással, tüsszögéssel járó megbetegedéseket segítik elő. A fertőzések sorában a gyerekek számára a két legveszélyesebb terep a nyári tábor és a strand.
Az előbbiekben főleg a nagy hőségben gyorsabban romló élelmiszerek okozta ételmérgezések gyakoribbak, bár szerencsére megyénkben idén még nem jelentettek szalmonellafertőzést inkább a rota és az adeno vírus idézett elő bajt.
A gyöngyösi gyermekorvos, dr. Molnár Magdolna elmondása szerint nem egyszerű az ilyen fertőzések felgöngyölítése, hiszen a minták feldolgozása hosszabb időt vesz igénybe, mint a betegség lefolyása. Nyáron a doktorok a napra is felhívják a figyelmet.