Eddig ingyen sem nagyon kellett a magyaroknak az influenzaoltás, vajon idén is így lesz?
Magyarországon az elmúlt években még a leginkább veszélyeztetett idősebb korosztály tagjai és a krónikus betegek közül is rendkívül kevesen oltatták be magukat influenza ellen. Itthon eddig is 3,5-4 millióan kaphatták volna meg ingyen a vakcinát, de csak nagyjából minden ötödik ember élt ezzel a lehetőséggel. Most a koronavírus-járvány miatt sokkal nagyobb jelentősége lesz az influenza-átoltottságnak, így jó eséllyel a hatóságok is jobban szorgalmazzák majd a vakcina beadását, amit Orbán Viktor miniszterelnök ígérete szerint elvileg bárki térítésmentesen kérhet majd - írta európai körképében a G7.hu.
Az Eurostat napokban közzétett adatai szerint Magyarországon 2018-ban a 65 év felettiek kevesebb mint negyede kapott oltást a szezonális influenza ellen. Ez az adatot közló tagállamok közül a nyolcadik legalacsonyabb arány az Európai Unióban, és kizárólag régiós országok vannak mögöttünk a sorban. Nyugaton sokkal nagyobb arányban kapják meg a vakcinát az idősek, Írországban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában és Portugáliában is meghaladta a 60 százalékot az átoltottság.
Magyarországon egyébként kifejezetten széles kör jogosult térítésmentes influenza elleni védőoltásra. Nálunk például alapból 60 év az a korhatár, amely felett bárki egészségügyi állapotától függetlenül megkaphatja a vakcinát, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tavalyi tájékoztatója szerint az időseken kívül igényelhetik még többek között:
- a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmás betegek;
- a súlyos elhízás vagy neuromusculáris betegség miatt korlátozott légzési funkciójú betegek;
- a szív-, érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magasvérnyomás-betegséget);
- a daganatos betegségben szenvedők;
- a krónikus máj- és vesebetegek;
- az anyagcsere-betegségben szenvedők, például cukorbetegek;
- a várandós nők;
- azok a nők, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik;
-az egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt, gondozott személyek;
- az egészségügyi és az
- az állattenyésztés területén dolgozók egy része.
Továbbiak a cikkben