• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jelentős lépések történtek az egészségügyben

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Az egészségügy szinte minden területén születtek fontos döntések, az államtitkárság lépésről lépésre oldott meg problémákat.

Jelentős lépések történtek az egészségügyben az elmúlt másfél esztendő alatt. Felmérték a kórházak adósságállományát, s gyors ütemben zajlik a megyei és a fővárosi intézmények állami átvétele is. Az említett kórházak január elsejétől kerülnek központi irányítás alá, fenntartójuk az egészségügyi háttérintézmények összevonásával tavasszal létrejött Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). Visszaállt a kötelező tagság az ágazatban működő három köztestületnél, az orvosi, a szakdolgozói és a gyógyszerészi kamaránál - sorolja a sikereket a Magyar Hírlap Krónikus bajokat orvosoltak című cikkében.

Többéves várakozás után megszületett az intézményen kívüli szülésre vonatkozó rendelet is, amely – biztonsági feltételek mellett – az anya választásává teszi, hol kívánja világra hozni gyermekét. Nagy befolyása volt az egészségügyre Magyarország uniós elnökségének, számos elképzelés látott napvilágot például az elektronikus egészségügy fejlesztése kapcsán. Ennek nyomán kapott lendületet a többi között az e-recept hazai bevezetését célzó munka.

Valódi sikertörténetnek számít csatlakozásunk az Eurotransplant nemzetközi szervcsereszervezethez, amely biztosítja, hogy a transzplantáció révén a magyar betegek ugyanolyan esélyt kapjanak a gyógyuláshoz, mint a hollandok. Új szereplők is szót kaptak az egészségügy mindenkori irányítójának tanácsadó testülete, a szakmai kollégium átalakulásával, így például a komplementer medicina is képviseltetheti magát.

Több népegészségügyi kampány indult, megszületett a nem dohányzók védelmére vonatkozó törvény, szeptembertől pedig bevezették a népegészségügyi termékdíjat. Az ellátás átalakításában megkezdődött a Semmelweis-terv végrehajtása, ennek egyik fontos állomása a nemrég megjelent „salátatörvény", amely a térségi egészségszervezés rendjét vázolja fel. A betegjogok kezelésére új szervezet van alakulóban, és új szabályozással sikerült csökkenteni számos gyógyszer térítési díját. A fiatal orvosok helyzetének javítása érdekében eddig több száz rezidensnek biztosítottak ösztöndíjat.