A kórokozók ellenállóvá váltak a gyógyszereknek, ezért új megoldást kellett találni.
Manapság súlyos gondot jelentenek a betegellátás során jelentkező fertőzések. Ezek forrása lehet maga a beteg, a személyzet vagy a vizesblokk is. Legtöbbször az orvosi eszközök, ezen belül az urológiai katéterek okozzák az infekciók csaknem negyven százalékát, főként azoknál, akik hosszabb kórházi kezelésre szorulnak. Mivel a betegséget okozó mikrobák ellenállóvá váltak a gyógyszereknek, ezért új megoldást kellett találni a fertőzések ellen.
A Bay Zoltán Közhasznú Nonprofit Kft. – a Baross Gábor pályázati program keretében – olyan technológia kifejlesztését vállalta, amellyel módosítható a katéterek felülete. Nanotechnológiával sikerült olyan nanoméretű ezüstrészecskéket előállítani, amelyekkel sajátos bevonatot képezhettek az eszközök felületén. Az ilyen urológiai katéterek magas antibakteriális hatást mutattak, az eljárást szabadalmaztatták.
Szolgáltatásfejlesztéssel a társaság az észak-magyarországi régió versenyképességének növelésére, felzárkóztatására is fókuszált. Ez szorosan kapcsolódott a 2006-ban alakult Nanotechnológiai Kutatóintézet által kitűzött célokhoz új munkahelyek teremtése és high-tech műszerekkel felszerelt, 21. századi színvonalú laboratóriumok kialakítása révén. A beszerzett korszerű eszközök az általuk adott információk segítségével a régió ipari partnereinek igényeit képesek kielégíteni, és új szolgáltatópont is alakult a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház területén. A csúcstechnológiájú műszerek egyike csaknem hetvenhárom elemre képes gyors és pontos analízist végezni, kis mintaigénnyel. A másik műszer pedig már elenyésző mennyiségű fém meghatározására nyújt lehetőséget, így még inkább alkalmassá teszi az ipar kiszolgálására a társaságot, amelynek miskolci telephelye így, a gazdasági válság idején is új munkahelyeket teremthetett.