Tiba: Magam is csodálkoztam, amikor azt olvastam különböző lapokban, hogy valami baj van az egészségi állapotommal.
Maga sem tudja, miért kellett egyik napról a másikra távoznia az intézmény éléről a múlt héten – mondta a Népszavának adott exkluzív interjúban Tiba Sándor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei kórház volt főigazgatója.
- Mikor tudta meg, hogy mennie kell?
- Múlt hétfőn délután kaptam egy telefont. Németh László, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) főigazgatója hívott: azt kérdezte, hogy el tudnék-e menni hozzá azonnal Pestre. Amikor megérkeztem, közölte velem, hogy föl vagyok mentve. Az volt a kérése, másnapra hívjak össze egy főorvosi értekezletet. Erre eljött ő is, meg az ÁEEK jogásza és a területi igazgató is. Ezen a főorvosi értekezleten maga Németh László jelentette be, hogy fel vagyok mentve. Indoklásként csak annyi hangzott el, hogy nyugdíjas korú vagyok...
- Azért csak sejti, hogy mi történhetett a háttérben?
- Őszintén? Nem. Amikor tavaly lezajlott az öt tagkórház fúziója nálunk és létrejött az új giga kórház, elkezdtem a meglévő kétezer szerződést átnézni. Ezek közül mintegy tíz-tizenöt egyértelműen előnytelenek bizonyult, azokat megszüntettük. Találtam még egy-két nagyobb horderejű, problémás, pénzügyi szempontból kétséges megállapodást is, ezeket átszámoltattam a kórház gazdasági vezetőivel. Az adatokat pedig elküldtem az ÁEEK térségi igazgatójának azzal, hogy ezt észleltük. Kértem döntést a fenntartótól, hogy hogyan lépjünk tovább.
- Konkrétan mely cégek megállapodásairól volt szó?
- A legjelentősebb, a Medcenter Kft. onkológiai sugárterápiás közreműködői szerződése volt, a másik az őrzés-védelmet biztosító, valamint a kórházi parkolókat üzemeltető, Cordate Zrt.-é. A kórházi dolgozóktól és a betegektől beszedett parkolási díj az üzemeltető céget illeti és ezen kívül a kórház havi 4 millió forint plusz áfát is fizet a cégnek.
- Mi volt a sugárterápiát biztosító cég szerződésével a probléma?
- Az ő szerződésük 2006-tól él, eszerint a kórház havi 60-65 millió forintot fizetett a szolgáltatásért. A Medcenter vállalta két új lineáris gyorsító és egy CT telepítését, a gépek 15 éven át tartó üzemeltetését, javíttatását, valamint a működéshez szükséges szakorvosok, fizikusok, asszisztensek foglalkoztatását. A Medcenter azonban valószínűleg elmulasztotta a gépek rendszeres karbantartását, szervizelését, 2017 tavaszán meghibásodott az egyik gyorsító, s az a mai napig nem működik. A gazdasági szakemberek számításai szerint 2006 és 2017 között másfél milliárd forinttal többet fizettünk ki, mint kellett volna. Továbbiak a teljes cikkben