A Lyme-kór augusztus óta nem jelentésköteles, nem lehet majd tudni, mennyien fertőződnek meg.
Közép-és Nyugat Európában Szlovákián kívül Magyarország az egyetlen, amely teljes területén fertőzött a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladással. Ez derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ hosszú távú felméréséből – írja a Délmagyar – online. A betegség előfordul Csehországban és Franciaországban is, Lengyelországban, Walesben, Dél-Angliában, Spanyolországban és Portugáliában is vannak gócok.
Csongrád megye nem tartozik a veszélyes területek közé: 2009-ben és 2010-ben is egy-egy agyhártyagyulladásos esetet regisztráltak, ráadásul az egyik beteg bizonyítottan nem itt, hanem Kőszegen fertőződött meg. A fertőző agyhártyagyulladás ellen van védőoltás, de nálunk kevesen veszik igénybe.
– Tavaly már csak 30 Lyme-kórosról volt tudomásunk, idén pedig július végéig 26-ról. A továbbiakban viszont nem lesznek ilyen adataink, két hónapja megszűnt e betegség jelentési kötelezettsége – mondta Tombácz Zsuzsanna megyei tiszti főorvos. Az eddigi számok sem voltak reálisak – jóval több Lyme-kóros volt – tette hozzá.
A kullancsokat évek óta nem irtják Magyarországon. A korábban alkalmazott vegyszer gyártását 2008-ban gazdasági okok miatt megszüntették. Szegeden még a szavatossági időn belüli készítményeket a következő évben felhasználták. Azóta semmilyen módszer nincs arra, hogy a közterületeket megszabadítsák ezektől az élősködőktől.
Más országokban van engedélyezett szer, de valószínűleg hazánk túl kicsi piac ahhoz, hogy a gyártónak megérje belevágni ebbe a hosszadalmas procedúrába – közölte Makrai László, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. A jelenleg alkalmazott szúnyogirtó szer hatóanyaga is alkalmas lenne erre a célra, csupán a földi permezetésre kellene alkalmassá tenni, és megfelelő segédanyagokkal ellátni. Egyelőre nincs hazai gyártó, hogy ezt kikísérletezze és elkészítse – fűzte hozzá Makrai László.