• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jobban járna az állam és a betegek is

Lapszemle Forrás: HVG Online

Miért nem kerültek bele az áfatörvény módosítójába a gyógyászati segédeszközök?

Másfél milliárd forintot spórolhatna a kormány az egészségügyben, ha a gyógyászati segédeszközök 98 százalékos támogatási kategóriába eső termékeinek áfakulcsát a jelenlegi 27 százalékról 5 százalékra csökkentené – állítják érdekvédelmi szervezetek. A csökkentés csak minimális veszteséggel járna az egészségügyi alapnak és a betegekről is levenné a teher nagy részét.

Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületének Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke szerint az Európai Unión belül hazánkban a legmagasabb a gyógyászati segédeszközök áfakulcsa. Az Emberi Erőforrás Minisztérium (Emmi) Egészségügyért Felelős Államtitkársága az év elején kezdett tárgyalásokat a gyógyászati segédeszköz-gyártó és forgalmazó szövetségekkel arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne fájdalommentesen megoldani a gyógyászati segédeszközök támogatásának csökkentését a tavalyi 51 milliárd forintról 43,3 milliárdra - írja a hvg.hu.

A Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) azt javasolta, hogy a támogatott gyógyászati segédeszközök tartozzanak kedvezményes áfakulcs alá, mert így a csökkentett előirányzatból is finanszírozni lehetne a segédeszközigényeket, és nem kéne csökkenteni a támogatások mértékét sem - mondta el Róka László.

Mint korábban a hvg.hu is beszámolt róla, a tervek szerint a tb-támogatási szintek közül teljesen megszüntetnék a 98 százalékos kulcsot, így csak 70-90 százalékos tb-támogatással juthatnának szükséges eszközeikhez a fogyatékosok, 50-70 százalékossal a tartós egészségkárosodással élők, s mindössze 0-50 százalék közötti ártámogatást kapnának azok, akik átmenetileg szorulnak valamilyen gyógyászati segédeszközre.

A 98 százalékos támogatottsági kategóriába eső eszközök esetében a FESZ számításai szerint 1,5 milliárd forint megtakarítás keletkezne a gyógyászati segédeszköz-kasszában, miközben az államnak megközelítőleg 20 millió forint bevételről kellene lemondania a betegek térítési díjának csökkenése révén, így az állam és a betegek egyaránt jól járnának.

A FESZ a 98 százalékos támogatáson kívül eső gyógyászati segédeszközökre, így például a sorozatgyártott ortézisekre, protézisekre és ortopéd cipőkre 18 százalékos áfát javasolt a betegek terheinek és a mikro- és kisvállalkozások adóterheinek csökkentése érdekében, azonban Róka szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium erről hallani sem akar, ez ugyanis 650 milliós mínuszt jelentene az egészségügyi alapnak. Bár az egyeztetéseken úgy tűnt, hogy a 98 százalékos támogatású eszközök általános forgalmi adójának csökkentését a kormány is támogatja, az áfatörvény múlt keddi módosításából mégis kimaradt az erre vonatkozó passzus.

Hegedűs szerint az államtitkárság egyetértéssel fogadta javaslataikat, állítása szerint konszenzus is született az ügyben. Róka László szerint az Emmi már elküldte a javaslatot a Nemzetgazdasági Minisztériumnak és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter döntésére várnak az ügyben, az Emberi Erőforrás Minisztériumban nem tudnak az áfacsökkentésre vonatkozó előterjesztésről, azt azonban merősítették, hogy egyeztetések folytak az ügyben.

A Nemzetgazdasági Minisztérium megerősítette, hogy több egyeztetésen is részt vettek, azonban azt írták, mivel az áfakulcs csökkentése a költségvetési egyenlegre is hatással van, a végleges döntést a költségvetési tárgyalások során hozzák majd meg. Ezzel indokolható, hogy a múlt hét csütörtöki áfatörvény módosítójába nem került bele a gyógyászati segédeszközökre vonatkozó csökkentés.