• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jogosítvány: az orvosokat megosztja, a betegeket dühíti

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Az orvosok szerint kisebb káosz van a jogosítványok meghosszabbítása körül.

Az orvosok szerint kisebb káosz van a jogosítványok meghosszabbítása körül az augusztus elsejétől hatályos jogszabály-módosítás miatt. A betegek dühösek és keresik a kiskapukat, az orvosok szerint abból viszont van bőven. Az új szabályok szerint a folyamatosan gyógyszerszedésre kényszerülő mozgásszervi, cukor-, illetve szívbetegeknek friss szakorvosi véleményt is be kell szerezniük. Az ilyen szakrendelések viszont annyira zsúfoltak, hogy több hetet is kell várni és a vizsgálatokért térítési díjat kell fizetni.

A Népszabadságnak nyilatkozó szakorvosi rendelők árlistái a nulla és a 8800 forint között szórtak. Azokban a szakorvosi rendelőkben ugyanis, ahol még nem tudatosult, hogy a jogosítvány-meghosszabbítás nem része a kötelező és térítésmentes ellátásoknak, nem kérnek díjat a vizsgálatokért, amelyikben pedig tudják, ott rendelője válogatja, hogy mennyit számláznak, így egy-egy jogosítvány meghosszabbítása több tízezer forintba is kerülhet, sőt az is előfordulhat, ha valaki az utolsó pillanatig vár - a várólisták miatt -, hogy akár hetekre jogosítvány nélkül maradhat.

A beteg, amikor szembesül az új szabályokkal, kapkod, de főként dühös - a háziorvosra. Ha pedig netán az is kiderül, hogy mégsem hosszabbítható meg a jogosítvány, akkor a többség még dühösebb. Van olyan is, aki ezt nem is hajlandó tudomásul venni, és elviszi egy másik orvoshoz a kártyáját. Aki viszont - ha nem ismeri az előzményeket - kiadhatja az igazolást. A gyakorlatban pedig szinte senki sem ellenőrzi, hogy aki kiadta az igazolást a jogosítványhoz, arra jogosult volt-e.

Míg az agyműtétek után közvetlenül, vagy az epilepsziával kezelt emberek nem vezethetnek autót, ezekről a kórképekről a szakorvosok szinte automatikusan tájékoztatják a kezelőorvost, az egyéb szakmákban soha, vagy csak nagyon ritkán fordul elő hasonló. A Népszabadság által megkérdezett fél tucat háziorvos csak elvétve emlékezett egy-egy olyan esetre, amikor a szakorvos a saját maga fölfedezett -autóvezetést kizáró - betegség esetén kezdeményezte volna a jogosítványhoz kiadott orvosi igazolás felülvizsgálatát.

Szerintük méltánytalan, hogy néhány ezer forintos vizsgálati díjért lényegében a háziorvosnak kell vállalnia öt vagy tíz évre a felelősséget. A nyilatkozó orvosok „aggodalma" úgy tűnik a gyakorlatban teljesen felesleges. Kovács Kázmér közlekedési ügyekkel foglalkozó szakjogász egyetlenegy esetre sem emlékszik, amikor közlekedési balesettel összefüggésben vizsgálták volna a jogosítvány kiadását véleményező orvos felelősségét. Holott előfordult, hogy szerinte is indokolt lett volna.