A TASZ szerint az oltását fel nem vevő egészségügyi dolgozó kirúgása alapjogot sért.
A körülményeken múlik, de nem feltétlenül sérti az egészségügyi dolgozók jogait az, ha csak védőoltással tarthatják meg az állásukat. Alapvető jogokat sért viszont a kormány, amikor az oltatlan dolgozókat teljesen megfosztja a végkielégítéstől – írja közleményében a Társaság A Szabadságjogokért (TASZ), amelyet a merce.hu idéz.
Amint arról a jogvédő szervezet beszámol, szeptember 15-ig kaptak haladékot az egészségügyi dolgozók a kormánytól arra, hogy beoltassák magukat a koronavírus ellen. Azok, akik nem tesznek eleget ennek legkésőbb a határidő lejárta utáni 15 napban, elveszítik állásukat (kivéve, ha ennek egészségügyi oka volt).
Az érintett dolgozók azonban nem egy átlagos felmondólevelet kapnak: a kormány úgy rendelkezett, hogy az oltatlanokat azonnali hatállyal, felmondási idő és végkielégítés nélkül kell elbocsátani -írja a TASZ, hozzáteszik azt is, ilyesmire csak akkor van lehetősége a munkáltatónak, ha a munkavállaló „vétkes magatartásával megszegi fontos munkaköri kötelezettségét”. Ilyen eshetőség lehet az egészségügyi dolgozók esetében, ha valaki megsérti a betegek emberi méltóságát vagy ittasan áll munkába.
Az, hogy ezekhez hasonlóan kezeli a kormány, mint munkáltató az oltás elmulasztását a TASZ szerint arról árulkodik, hogy a szemükben az nem különbözik a vétkes munkavállalói kötelezettségszegéstől. És bár a jogvédő szervezet szerint is lehet találni hasonlóságot az ittas munkavégzés és az oltatlan munkavégezés között, a különbségek azonban mégis jelentősebbek.
Amíg a betegekkel ittasan dolgozó orvos elbocsájtása nem sért, addig az oltását fel nem vevő egészségügyi dolgozó kirúgása sért alapjogot.
További részletek a cikkben.