Többlépcsős engedélyeztetési eljárás során dől el, orvosilag indokolt-e, hogy az OEP finanszírozza a külföldi kezelést.
Európai uniós polgárként és biztosítottként elvileg jogunk van a külföldi gyógykezeléshez ugyanolyan feltételekkel, mint az adott ország lakosainak – közölte egy tavaly októberi EU-s irányelv. A betegek mégsem tolongtak, hogy éljenek e lehetőséggel. Aki az említett európai uniós irányelv közzététele után azt gondolta, hogy ezentúl kedve szerint gyógyulhat, mondjuk, egy párizsi kórházban, tévedett. Az európai pácienseknek csak 1 %-a kezelteti magát más országban, ugyanis a szabad betegáramlás nem olyan egyszerű kérdés – írja a Szabad Föld – online.
Szükség szerint a magyar biztosító fedezi a külföldi gyógykezelés költségeit, s azt a betegnek nem is kell feltétlenül megelőlegeznie. Ám a tervezett külhoni gyógykezelés csak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) előzetes engedélyével lehetséges. A határainkon túli kezeléseknek háromféle útja lehet, s ebből csak az egyik a szóban forgó irányelv szerinti – közölte az OEP sajtóosztálya.
Méltányossági eljárásra akkor kerülhet sor, ha a beteg olyan ellátást igényel, amelyet a hazai társadalombiztosítás (tb) nem fogadott be. Ha a többlépcsős engedélyezés során kiderül, hogy ez orvosilag indokolt, az OEP dönt arról, finanszírozza-e a kezelést. A betegnek nem kell előre kifizetnie a beavatkozás költségét, méltányosságból a pénztár az utazási költségekhez is hozzájárulhat. A külföldi gyógykezelést az uniós rendeletekre hivatkozva is kérelmezheti a páciens. Ezzel abban az esetben élhet, ha a kezelést befogadta ugyan a magyar tb, de az orvosilag indokolt határidőn belül nem juthat hozzá a beteg. Itt sem a páciensnek kell előre vállalnia a költségeket, hanem az OEP-nek.
További részletek a weboldalon.